Lepiej przeczekać burzę? Jak mądrze rozwiązywać konflikty

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 03:34
Co należy zrobić, by rozwiązanie konfliktów było przyjemnością? Odpowiedź na to pytanie zna Richard Bolstad, który był gościem "Klubu Trójki".
Audio
Lepiej przeczekać burzę? Jak mądrze rozwiązywać konflikty
Foto: Glow Images/East News

- Konfliktami interesowałem się od dziecka, bo dorastałem w rodzinie, w której było wiele konfliktów, z którymi nie zawsze radzili sobie rodzice. Chciałem się dowiedzieć, jak można rozwiązać tego typu problemy z sukcesem - mówi dr Richard Bolstad, ekspert w dziedzinie komunikacji, którego specjalnością jest rozwiązywanie konfliktów. Trener NLP, czyli programowania neurolingwistycznego,  przyznaje, że od tego czasu pracował i szkolił ludzi w tym kierunku.
Richard Bolstad współpracował z ludźmi z terenów ogarniętych konfliktami. - Uczyłem też ludzi, jak budować osobiste relacje z partnerami, dziećmi, z kolegami z pracy, by efektywnie rozwiązywać konflikty w relacjach - opowiada.

Prowadzący program podkreśla, że są konflikty, których nie można rozwiązać, jak np. te opisane przez Szekspira. - Kiedy prowadzimy badania na temat par i związków intymnych, okazuje się, że 69% konfliktów dotyczy wartości oraz głębokich przekonań ludzkich. Tego rodzaju problemów nie można rozwiązać w 10 minut, co nie znaczy, że nie można z nim nic zrobić. Są to takie konflikty, które w normalnym ujęciu ludzie uznają za nierozwiązywalne - wyjaśnia specjalista.

Zdaniem Richarda Bolstada pomimo tego, że jesteśmy różni możemy nauczyć się żyć ze sobą i wpływać na siebie nawzajem tak, by to budowało relację, a nie ją rozdzielało. - Ludzie nie wiedzą, jaką cenę płacą za unikanie konfliktu, który wisi w powietrzu. Nasze relacje są bardzo cenne i nie możemy sobie pozwolić na to, by unikać konfliktów czy trudności w nich, naprawdę potrzebujemy nauczyć się umiejętności ich rozwiązywania - podkreśla ekspert.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

Richard Bolstad jest Nowozelandczykiem, ale pracował na wszystkich kontynentach, między innymi w Sarajewie. Jego metoda, którą nazwał Transforming Communication, jest podstawą podręczników, według których szkoleni są lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, menedżerowie, politycy. Według psychologa, większości konfliktów dałoby się uniknąć, gdybyśmy umieli się dobrze komunikować.

O czym świadczy aktualny konflikt na Ukrainie? Co jest kluczowe dla rozwiązania tego typu problemów? Czy żyjemy w kulturze unikania konfliktu? Posłuchaj całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/mk)

Czytaj także

Polski mężczyzna widzi siebie jako intelektualistę

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 11:20
Najważniejsze są dla niego rodzina i pasje. Uważa się za otwartego i życzliwego intelektualistę. Innych mężczyzn określa jako egoistycznych karierowiczów. Taki obraz Polaka wyłania się z międzynarodowego badania Dude-ology.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szlachetna rywalizacja - wczoraj i dziś

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 11:20
Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo w 1972 roku rozegrała się taka scena: Podczas wyścigu panczenistów jeden z zawodników się wywrócił. Drugi się zatrzymał. Spytany później, dlaczego, odpowiedział: "Chciałem udowodnić, że jestem lepszy, a nie że miałem więcej szczęścia niż mój rywal".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak być dobrym tatą? Wyzwania i trudności rodzicielstwa

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 05:14
23 czerwca obchodzony jest Dzień Ojca. Jak świętujemy ten dzień? Czy potrafimy się cieszyć ojcostwem? O tym, jak być dobrym tatą rozmawialiśmy w tym szczególnym dniu w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń