"440 km po zmianę" - podróż po poczucie własnej wartości

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 10:00
Dwa lata temu Sylwia Nikko Biernacka przeszła 440 kilometrów polskim wybrzeżem Bałtyku ze Świnoujścia do Piasków. Potem zaprosiła do takiej wyprawy kobiety z różnymi niepełnosprawnościami. Co przyniosła ta podróż?
Audio
  • Kobiety z niepełnosprawnościami przeszły 440 km nad Bałtykiem (Klub Trójki)
Sylwia Nikko Biernacka podczas wyprawy 440 km po zmianę
Sylwia Nikko Biernacka podczas wyprawy "440 km po zmianę"Foto: Robert Jesionek

- Zaczęło się w 2012 roku. Moim marzeniem było przejście polskiego wybrzeża z aparatem. Pomyślałam, że spełnię się jako artystka, fotografka, wydam książkę. Ale wiedziałam też, że to dla mnie za mało - wspomina Sylwia Nikko Biernacka.

Pani Sylwia chciała połączyć swoje marzenia z działaniem społecznym. Postanowiła najpierw przejść całą trasę sama, a potem zaprosić kobiety z niepełnosprawnością ruchową, by poszły razem z nią. - Odzywały się do mnie dziewczyny jeżdżące na wózkach, po amputacjach. Powstała nawet grupa, która sama zaczęła się ze sobą kontaktować - mówi gość "Klubu Trójki".

W kolejnym roku pani Sylwia pokonała trasę długości 440 kilometrów po raz drugi. Towarzyszyły jej kobiety z niepełnosprawnościami, które tworzyły sztafetę. Każda z nich, na protezach, na wózkach, pokonała pięć kilometrów. Spotykały się także z ludźmi w nadmorskich miejscowościach.

"440 kilometrów po zmianę" to wyprawa po poczucie własnej wartości, po zrozumienie dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz po profesjonalną protezę nogi dla jednej z uczestniczek.

- Nawiązała się między nami, uczestniczkami, więź. Możemy się dzielić doświadczeniami, które są podobne u wielu z nas. Poza tym odważyłyśmy się pokazać się światu. Jedna z nas przestała ciągle nosić długie spodnie, którymi przykrywała protezę - opowiada Anna Rutz, jedna z uczestniczek wyprawy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(fbi, ei)

Czytaj także

Audiodeskrypcja, czyli jak odmalować piękno świata niewidomym

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 04:00
Osoby z dysfunkcjami sensorycznymi też chcą chodzić do kina, teatru, na wystawy i czerpać w pełni z życia kulturalnego. Dzięki audiodeskrypcji jest to możliwe. Jak są przygotowywane tego typu opisy i dlaczego jest to tak ważne - o tym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Białymstoku niewidomi mogą się cieszyć operą

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 11:57
Białostocka fundacja Audiodeskrypcja od lat zabiega o to, żeby osoby niewidome mogły odbierać i cieszyć się sztukami wizualnymi. Ostatnio zapisała na koncie kolejny sukces - na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej został wystawiony po raz pierwszy w Polsce musical z audiodeskrypcją. Był to "Upiór w operze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szlachetna Paczka: "nie" dla dobroczynności, "tak" dla zmieniania świata

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 03:40
Ksiądz Jacek Stryczek przyznaje, że z biegiem lat jest coraz większym wrogiem dobroczynności. - Polska jest niestety krajem, gdzie było trochę dobroczynności, ale większość była demoralizująca, w efekcie im więcej pomagamy, tym więcej jest potrzebujących. Dlatego ja nie zajmuję się już dobroczynnością, a tym, żeby ludzie zmieniali siebie i ten świat - tłumaczy gość "Klubu Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokaz mody osób niepełnosprawnych. "Wiele wspólnego z rehabilitacją"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 19:39
Stowarzyszenie "Otwarte drzwi" już od 19 lat stara się przełamywać schematy dotyczące niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie. By pokazać, że takie osoby też mogą być piękne zorganizowano w warszawskim klubie "Wypieki kultury" pokaz mody, w którym w roli modelek wystąpiły osoby niepełnosprawne intelektualnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moja córka może wszystko. Brak ręki to nie przeszkoda

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 12:00
Tosia urodziła się bez lewej dłoni i fragmentu przedramienia. Jej mam zadbała o to, żeby dziecko było w środowisku w pełni je akceptującym. - Najgorzej jest, kiedy rodzic innego dziecka mówi: zostaw dziewczynkę, ona jest chora - przyznaje pani Katarzyna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawne dziewczyny też chcą wyglądać dobrze

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 14:43
Stroje z kolekcji "Znaki zodiaku” zostały zaprojektowane i uszyte przez studentki Studia Sztuki, istniejącej od ponad 20 lat szkoły projektowania mody, wizażu i charakteryzacji. Ale nie jest to zwykłe wydarzenie modowe, ponieważ modelkami będą dziewczyny z umiarkowanym upośledzeniem, które też chcą być modne i dobrze wyglądać... I pełnosprawne rówieśniczki postanowiły ich marzenia spełnić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawna modelka: obróciłam swoją chorobę w atut

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 23:49
Do tej pory w Polsce nie było agencji modelek, w której pracowałyby osoby niepełnosprawne. Sylwia Gajewska, studentka pedagogiki z Ciechanowa, postanowiła to zmienić. Ta historia zaczęła się pięć lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobaczyć i opisać nasze życie jako coś, co ma wzór i sens

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 18:55
Jak widzimy nasze życie? Czym ono jest? Rozmawialiśmy o tym w "Trójce pod Księżycem".
rozwiń zwiń