X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sen lekarstwem na kłopoty dnia codziennego

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 02:31
Jak się okazuje, śpią wszystkie ssaki. Nawet delfiny, które śpią naprzemiennie raz lewą, a raz prawą półkulą. Jak spać, żeby się wyspać?
Audio
Dla wypoczynku ważny jest głęboki, wolnofalowy sen, którego istotą jest zahamowanie aktywności mózgu - podkreślają naukowcy
Dla wypoczynku ważny jest głęboki, wolnofalowy sen, którego istotą jest zahamowanie aktywności mózgu - podkreślają naukowcy Foto: Glow Images/East News

Podstawową funkcją snu jest regeneracja. Dr Michał Skalski z Akademii Medycznej w Warszawie podkreśla, że ważny jest głęboki, wolnofalowy sen, którego istotą jest zahamowanie aktywności mózgu oraz szeregu innych tkanek. - Bez tego snu nie możemy funkcjonować, zarówno młodzi, jak i starzy. Jest to rzecz zupełnie oczywista i bezdyskusyjna - wyjaśnia lekarz. Sen głęboki trwa około 2-3 godzin w ciągu nocy.
Dr Wojciech Jernajczyk, Kierownik Zakładu Neurofizjologii Klinicznej i Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie dodaje, że sen REM (od ang. Rapid Eye Movement - faza snu, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych i pojawiają się marzenia senne) ma również znaczenie. - Do pełnego funkcjonowania jest on również potrzebny, choć oczywiście to, co powiedział wcześniej doktor, to również całkowita prawda - tłumaczy dr Jernajczyk.
Jak się okazuje, śpią wszystkie ssaki. Nawet delfiny, które śpią naprzemiennie raz lewą, a raz prawą półkulą. - To chyba największa ciekawostka biologiczna i dowód na konieczność i niezbędność snu. Z powodu warunków, w których żyje delfin, nie może on pójść spać, bo się utopi. Nie może również wypełznąć na brzeg niczym foka, by się wyspać, więc ewolucja doprowadziła właśnie do takiego sposobu spania - opowiada dr Skalski.

"Piję wodę z kranu". Czy to bezpieczne? >>>

Dlaczego śpimy coraz krócej? Jak wpływa to na funkcjonowanie naszego organizmu? Posłuchaj całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm, ei)

Czytaj także

Otyłość ciągle chce nas dopaść. Może się zacząć na wakacjach

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 01:03
- To są te nasze codzienne zmagania z lodówką. Otwieramy drzwi, zastanawiamy się co zjeść i często, niestety, przegrywamy, mamy słabą wolę. Choć to nie jest tylko kwestia woli - mówi prof. Mariusz Wyleżoł. W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o ludziach chorych na otyłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Piję wodę z kranu". Czy to bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 03:34
Dostępność do wody wielu z nas uważa za rzecz oczywistą, ale co z sytuacjami, gdy jej brakuje? Jakie są polskie zasoby tego surowca i jego jakość? O tym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń