X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Do kogo nam bliżej: do Rosjan czy do Niemców?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 02:00
Na temat Polaków, Rosjan i Niemców powstały dziesiątki dowcipów. Czy jesteśmy chorzy na rusofobię i germanofobię, czy może to już przeszłość? Co robią Rosjanie i Niemcy, żeby dać się lubić? O tym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
Audio
  • Jak zmienia się stosunek Polaków do Rosjan i do Niemców? (Klub Trójki)
Do kogo nam bliżej: do Rosjan czy do Niemców?
Foto: Glow Images/East News

Polacy, Niemcy i Rosjanie - gdzie zmierzamy we wzajemnym myśleniu o sobie? Cornelius Ochmann z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej przyznaje, że Polacy od kilkunastu lat coraz przyjaźniej patrzą na Niemców, co potwierdzają badania opinii publicznej. - Również Niemcy coraz lepiej postrzegają Polaków, czego typowym przykładem jest pojęcie "Polnische Wirtschaft" ("polska gospodarność", "polska gospodarka"), które w ciągu ostatnich 20 lat zmieniło znaczenie - komentuje Cornelius Ochmann.
Zdaniem prof. Włodzimierza Marciniaka, znawcy Rosji i politologa, gdyby zapytać przeciętnego Polaka, z kim wolałby pójść na wódkę: czy z Niemcem, czy Rosjaninem, to chętniej wybierze tego drugiego. - Ale na piwo już znacznie chętniej wybrałby się z Niemcem - przekonuje przedstawiciel Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Sednem sprawy, według profesora, nie jest to, co pić, a z kim. - Wydaje mi się, że w polskim stosunku większej części społeczeństwa do Rosjan zawsze było pewne rozdwojenie, które najkrócej można wyrazić w ten sposób, że Rosjanie jako ludzie są sympatyczni, a rosyjskie państwo jest nieznośne. Natomiast w stereotypowym przekonaniu na temat Niemiec uważano, że Niemcy są tacy jak niemieckie państwo - konkluduje Włodzimierz Marciniak.
Czy do dziś obawiamy się Rosji i Rosjan? Dlaczego? Za co Polacy lubią Niemców? Posłuchaj całej audycji, którą poprowadził Dariusz Rosiak.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/mk)

Czytaj także

Unia wobec Rosji idzie "z bagietką do walki na noże"?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 23:00
Przedstawiciele Unii Europejskiej uzgodnili, że w najbliższy wtorek zostaną podjęte decyzje o ograniczeniu handlu z Rosją. Warunkiem jest jednak zgoda wszystkich państw członkowskich, sprawa więc nie jest wcale przesądzona. Andrew Michta mówił w Trójce, że postawę Unii wyjątkowo solidarnie krytykują Amerykanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Merkel ma dość kłamstw Putina", czyli niemieckie media o sankcjach wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 15:18
W niemieckiej prasie wraca sprawa sankcji wobec Rosji przygotowywanych przez Unię Europejską. - Jak czytamy w dzienniku "Süddeutsche Zeitung", mimo wściekłych protestów ze strony Rosji, UE chce wprowadzić ostrzejsze restrykcje - opowiada korespondent Polskiego Radia w Berlinie Wojciech Szymański.
rozwiń zwiń