Do kogo nam bliżej: do Rosjan czy do Niemców?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 02:00
Na temat Polaków, Rosjan i Niemców powstały dziesiątki dowcipów. Czy jesteśmy chorzy na rusofobię i germanofobię, czy może to już przeszłość? Co robią Rosjanie i Niemcy, żeby dać się lubić? O tym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
Audio
  • Jak zmienia się stosunek Polaków do Rosjan i do Niemców? (Klub Trójki)
Do kogo nam bliżej: do Rosjan czy do Niemców?
Foto: Glow Images/East News

Polacy, Niemcy i Rosjanie - gdzie zmierzamy we wzajemnym myśleniu o sobie? Cornelius Ochmann z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej przyznaje, że Polacy od kilkunastu lat coraz przyjaźniej patrzą na Niemców, co potwierdzają badania opinii publicznej. - Również Niemcy coraz lepiej postrzegają Polaków, czego typowym przykładem jest pojęcie "Polnische Wirtschaft" ("polska gospodarność", "polska gospodarka"), które w ciągu ostatnich 20 lat zmieniło znaczenie - komentuje Cornelius Ochmann.
Zdaniem prof. Włodzimierza Marciniaka, znawcy Rosji i politologa, gdyby zapytać przeciętnego Polaka, z kim wolałby pójść na wódkę: czy z Niemcem, czy Rosjaninem, to chętniej wybierze tego drugiego. - Ale na piwo już znacznie chętniej wybrałby się z Niemcem - przekonuje przedstawiciel Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Sednem sprawy, według profesora, nie jest to, co pić, a z kim. - Wydaje mi się, że w polskim stosunku większej części społeczeństwa do Rosjan zawsze było pewne rozdwojenie, które najkrócej można wyrazić w ten sposób, że Rosjanie jako ludzie są sympatyczni, a rosyjskie państwo jest nieznośne. Natomiast w stereotypowym przekonaniu na temat Niemiec uważano, że Niemcy są tacy jak niemieckie państwo - konkluduje Włodzimierz Marciniak.
Czy do dziś obawiamy się Rosji i Rosjan? Dlaczego? Za co Polacy lubią Niemców? Posłuchaj całej audycji, którą poprowadził Dariusz Rosiak.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/mk)

Czytaj także

Unia wobec Rosji idzie "z bagietką do walki na noże"?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 23:00
Przedstawiciele Unii Europejskiej uzgodnili, że w najbliższy wtorek zostaną podjęte decyzje o ograniczeniu handlu z Rosją. Warunkiem jest jednak zgoda wszystkich państw członkowskich, sprawa więc nie jest wcale przesądzona. Andrew Michta mówił w Trójce, że postawę Unii wyjątkowo solidarnie krytykują Amerykanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Merkel ma dość kłamstw Putina", czyli niemieckie media o sankcjach wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 15:18
W niemieckiej prasie wraca sprawa sankcji wobec Rosji przygotowywanych przez Unię Europejską. - Jak czytamy w dzienniku "Süddeutsche Zeitung", mimo wściekłych protestów ze strony Rosji, UE chce wprowadzić ostrzejsze restrykcje - opowiada korespondent Polskiego Radia w Berlinie Wojciech Szymański.
rozwiń zwiń