X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Najbardziej ludzka małpa bonobo jest opętana seksem

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 15:00
- Nawet na powitanie bonobo dotykają swoich genitaliów, są opętane seksem w znacznie większym stopniu niż ludzie. Żartobliwie bywają nazywane małpimi hipisami - mówi Marcin Rotkiewicz, dziennikarz naukowy "Polityki".
Audio
Szympans karłowaty, bonobo
Szympans karłowaty, bonoboFoto: Wikimedia Commons/Hans Hillewaert

- Na pierwszy rzut oka zwyczajny człowiek, który nie jest specjalistą od badania małp, nie odróżni bonobo od szympansa zwyczajnego. Te dwa gatunki różnią się przede wszystkim zachowaniem, a nie biologią i podłożem genetycznym - opowiada Marcin Rotkiewicz. Jak dodaje, to co najważniejsze, to fakt, że są one mniej agresywne. Jedną z ciekawostek jest to, że u bonobo rządzą samice.
- Bonobo uprawiają seks we wszelkich układach heteroseksualnych i homoseksualnych, różnowiekowych i są to chyba jedyne małpy, które potrafią tak jak my - czy raczej my tak jak one - uprawiać seks twarzą w twarz - mówi dziennikarz "Polityki". Małpy te witają się, dotykając sobie nawzajem genitaliów.

Zgadza się z tym Krzysztof Kornas, tłumacz książki Fransa de Waala "Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych", religioznawca i doktorant filozofii UJ. - Jedyną konfiguracją, która nie występuje, jest seks matek z synami. To najwazniejsza relacja w społecznościach bonobo - mówi tłumacz.

Bonobo jest "prawie ludzką" małpą. Dzielimy bowiem aż 99% materiału genetycznego. Seks jest dla tych małp sposobem redukcji poziomu agresji. Bonobo są empatyczne i nastawione na współpracę.
Frans de Waal, wybitny holenderski prymatolog, poświęcił badaniom nad bonobo kilkadziesiąt lat. Poszukiwał, jak głosi podtytuł jego książki, "humanizmu wśród naczelnych". Ma ciekawy pogląd na to, skąd się wzięła moralność. A skąd religia? I jakie są relacje religii i nauki?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/mp)

Zobacz więcej na temat: Dariusz Bugalski NAUKA Trójka

Czytaj także

Jon Ronson potwierdza, że psychopaci rządzą światem

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 04:09
- Czasami myślę, że chciałbym być psychopatą, bo to, że nie czuję żadnych oznak strachu, lęku, że nie mam żadnych wyrzutów sumienia, to musi być niezwykła rzecz - mówi przewrotnie Jon Ronson, autor książki "Czy jesteś psychopatą?".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Benjamin Barber: miasta powinny przejąć władzę nad światem

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 16:00
- Problem polega na tym, że obecnie nikt nie panuje nad światem. Jest anarchia. Mamy monopole międzynarodowych korporacji, które starają się rządzić globalnie, ale nie mają wystarczającej legitymacji, by to czynić - mówi profesor Benjamin Barber.
rozwiń zwiń