Polacy w szeregach armii wroga. Zdrada czy bohaterstwo?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 03:09
- Zaskakujące dla mnie było to, że na Pomorzu była zupełnie inna perspektywa niż na wschodnich terenach Polski. Różne było poczucie tego, co to jest patriotyzm czy ojczyzna - opowiada dr Aleksandra Janiszewska, redaktorka książki "Wasserpolacken".
Audio
Joachim Ceraficki nad spisaniem swych dramatycznych wspomnień pracował przez wiele lat
Joachim Ceraficki nad spisaniem swych dramatycznych wspomnień pracował przez wiele lat Foto: mat.prom. Ośrodka Karta

Joachim Ceraficki został wcielony do Wehrmachtu jako jeden z 500 tysięcy Polaków. Większość z nich przez resztę życia ukrywała ten fragment swojej historii. Ceraficki, jako jeden z nielicznych, zdecydował się o tym opowiedzieć w książce "Wasserpolacken".

II wojna światowa - serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Aleksandra Janiszewska dodaje, że wg Joachima Cerafickiego powinno się być człowiekiem uczciwym, dbać o swoją rodzinę i pracę, nie zaniedbywać dumy, która jest związana z byciem Polakiem. - Śmiechu warte są te wszystkie nadużywane symbole, którymi posługiwali się np. chłopcy ze wschodnich rubieży Polski - mówi dr Janiszewska.

''

Redaktorka przyznaje, że tego typu relacje są rzadkością. Joachim Ceraficki nad spisaniem swych wspomnień pracował przez wiele lat. - Ludzie, którzy podzielili drogę pana Cerafickiego i dziś są już leciwi obawiali się, że mogą zostać posądzeni o kolaborację - opowiada dr Janiszewska.
Jak polscy chłopcy z Pomorza czy Śląska mogli sobie poradzić z sytuacją bycia żołnierzami wrogiej armii? Posłuchaj całej audycji.

Żołnierze wyklęci >>>

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Dariusz Bugalski

Goście: dr Aleksandra Janiszewska, prof. Ryszard Kaczmarek i prof. Rafał Wnuk

Data emisji: 12.11.2014

Godzina emisji: 21.07

(sm, ei)

Czytaj także

Dziadek - nazista i trudna przeszłość rodzinna. "On by mnie zastrzelił"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 02:20
Jest mulatką, córką Niemki i Nigeryjczyka. Mówi po hebrajsku i studiowała w Izraelu. Jej dziadek był jednym z największych zbrodniarzy hitlerowskich. - Bardzo często w kontekście nazwiska mojego dziadka mówi się o złu, jakby abstrakcyjne zło można było pokazać na przykładzie człowieka - opowiada Jennifer Teege.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tchórzostwo czy bohaterstwo? Dezerterzy II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 03:00
W czasie II wojny światowej w Europie zdezerterowało 150 tys. żołnierzy z armii brytyjskiej i amerykańskiej. Przez wiele lat temat ten był przemilczany. Tabu łamie Charles Glass, autor książki "Dezerterzy", który był gościem "Klubu Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa to "w dzień cisza, a w nocy krzyki". Bolesne dziedzictwo Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 03:55
- Napisałem książkę o ludziach, którzy wychowali się w trudnych domach, bo ich rodzice przeszli piekło. I ciężko jest być rodzicem, jak każdy inny, jeśli ma się za sobą tak ekstremalne doświadczenie - mówi Mikołaj Grynberg, autor książki "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne".
rozwiń zwiń