Słuchaj, czytaj i płać. Spór o podatek od tabletów

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 04:52
Czy powinny być wprowadzone dodatkowe opłaty za tablety i smartfony? W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o wyzwaniach stojących przed prawem autorskim.
Audio
  • Czy powinniśmy płacić podatek od tabletów? (Klub Trójki)
Czy wprowadzenie dodatkowego podatku od tabletów i smartfonów to dobry pomysł?
Czy wprowadzenie dodatkowego podatku od tabletów i smartfonów to dobry pomysł?Foto: Glow Images/East News

Organizacje zarządzania prawami autorskimi, wśród których najbardziej znany jest ZAIKS, zaproponowały kilka lat temu wprowadzenie tzw. opłaty reprograficznej, która wchodziłaby w cenę tabletu bądź smartfona i rekompensowała twórcom "domowe użycie utworów".
- Opłata reprograficzna powstała w Niemczech w latach 60. XX wieku, gdy na rynku królowały kasety VHS i magnetofonowe. Miała ona rekompensować twórcom straty, które ponoszą z tytułu tego, że możemy na swoje potrzeby legalnie skopiować nośnik - wyjaśnia Michał Kanownik, dyrektor Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT.
Michał Komar, zastępca przewodniczącego stowarzyszenia ZAiKS dodaje, że postęp technologiczny postawił nas przed wielkim problemem adekwatności prawa autorskiego do nowej, ciągle zmieniającej się sytuacji.
Jakie są sposoby na rozwiązanie tego konfliktu? Czy opłatą powinny być obciążone smartfony i tablety, a może portale, które udostępniają utwory objęte prawami autorskimi? Posłuchaj całej rozmowy.

O tej kwestii rozmawiali Państwo z Kubą Strzyczkowskim w jego audycji "Za, a nawet przeciw".
***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Jerzy Sosnowski

Goście: Michał Komar (zastępca przewodniczącego stowarzyszenia ZAiKS oraz Michał Kanownik, dyrektor Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT)

Data emisji: 25.11.2014
Godzina emisji: 21.07
(sm/fbi)

Czytaj także

Cud, w który nikt nie chciał uwierzyć. Polski El Greco

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 05:58
50 lat temu odkryto w Polsce obraz El Greca. - W czasie inwentaryzacji przeprowadzanej przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, dwie pracownice zupełnie przypadkowo odkryły go w mieszkaniu prywatnym księdza w Kosowie Lackim. Obraz był bardzo zabrudzony i pociemniały - opowiada doktor Artur Badach, kurator ekspozycji w Zamku Królewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dominacja czy dyktatura języka angielskiego?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 03:32
O angielskim mówi się, że to "współczesna łacina". Stał się on w Europie i na świecie językiem nauki, co ma szereg zalet, ale również wad.
rozwiń zwiń