X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sól na rany. Wspomnienia byłej więźniarki Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 04:59
- Niemiec, który mnie przesłuchiwał, zaczął krzyczeć, że powinnam chodzić do szkoły i jak nie będę mówić prawdy, to wyśle mnie do Oświęcimia. Odpowiedziałam mu, że przecież tam są już ludzie, to nie będę sama - opowiada Anna Szałaśna, była więźniarka.
Audio
Anna Szałaśna ma 89 lat. Była w Auschwitz, a potem w Ravensbrck
Anna Szałaśna ma 89 lat. Była w Auschwitz, a potem w RavensbrückFoto: Dominik Czapigo

Anna Szałaśna ma dziś 89 lat. W 1943 roku została wysłana do Auschwitz, a potem do Ravensbrück. Przetrwała oba obozy i pomimo aresztowania, torturowania i strasznych przeżyć nie straciła radości życia. Jak podkreśla, wydaje się, że pewne momenty w życiu są nieznośne i nie do przejścia, jednak udaje się to przeżyć, bo wszędzie można znaleźć człowieka, nawet w tak nieludzkim miejscu jak Auschwitz.

Anna Maciąg zajmuje się nagrywaniem opowieści świadków historii. Jedną z osób, z którymi rozmawiała, była właśnie Anna Szałaśna. - Wśród setek rozmówców dominowali ludzie, którzy chcieli mówić, a wcześniej nie byli słyszani. Często była to spowiedź ich życia, moment, kiedy mogą wszystko powiedzieć - mówi Anna Maciąg z Fundacji Ośrodka "Karta". Jak dodaje, opowieść na temat czasu minionego niejednokrotnie ma charakter terapeutyczny i pomaga w nadaniu sensu własnej historii.
70 lat temu, 27 stycznia 1945 roku obóz w Auschwitz-Birkenau wyzwolili żołnierze Armii Czerwonej. Niemieccy naziści zamordowali w nim ok. 1,1 mln osób.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Dariusz Bugalski

Goście: Anna Szałaśna (była więźniarka Auschwitz, a potem Ravensbrück, etnomuzykolog, dawniej współpracowniczka Polskiego Radia), Anna Maciąg (Fundacja Ośrodka "Karta")

Data emisji: 4.02.2015

Godzina emisji: 21.07

(sm/mk)

Czytaj także

Uciekinier z Auschwitz: swój plan oparłem na głupocie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 14:07
Kazimierz Piechowski z trzema kolegami dokonał w 1942 roku rzeczy niemożliwej. - Zagrałem na tym, że Niemcy mieli się ponad wszystkich i uznali, że głupi więźniowie nic nie mogą wymyślić - opowiadał w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były więzień Auschwitz: pamiętam jeden obraz

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 20:00
- To jest widok dzieci idących do gazu. Nie mogliśmy nic zrobić, bo odezwanie się do Żyda to była kula w łeb - mówi Jacek Zieleniewicz, który trafił do obozu jako nastolatek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więzień Auschwitz: wygrałem, bo pokonałem nienawiść i pogardę

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 19:23
Byli więźniowie nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau w 70. rocznicę wyzwolenia go podkreślają, że o dramacie ofiar Holokaustu cały czas trzeba opowiadać. I należy dbać, aby dramatyczne wspomnienia zapobiegały podobnym tragediom.
rozwiń zwiń