Susze, powodzie, upały. Grozi nam nagła zmiana klimatu?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 03:51
- Obecnie wchodzimy w okres nagłej zmiany klimatu, a to oznacza wykładniczy wzrost temperatur z dekady na dekadę. Chodzi o zmiany, które narastają coraz szybciej - mówi biolog dr Guy McPherson.
Audio
  • Co czeka Ziemię w związku ze zmianą klimatu? (Klub Trójki)
Dyskusja o zmianach i przyczynach ocieplenia Ziemi trwa. W świecie nauki i polityki nie ma jednej diagnozy, nie ma też jednej prognozy na przyszłość. Brakuje również porozumienia
Dyskusja o zmianach i przyczynach ocieplenia Ziemi trwa. W świecie nauki i polityki nie ma jednej diagnozy, nie ma też jednej prognozy na przyszłość. Brakuje również porozumieniaFoto: Pixabay

Specjaliści twierdzą, że jesteśmy w początkowej fazie nagłej zmiany klimatu. W ciągu dekady lub dwóch globalna temperatura może wzrosnąć średnio od 5 do 12 stopni C. - Problemem ludzkości nie jest zmiana klimatu jako taka, ale nagła zmiana klimatu - mówi biolog z Uniwersytetu w Arizonie.
Prof. Piotr Głowacki przyznaje, że zarówno polskie, jak i międzynarodowe środowisko naukowe jest zgodne co do tego, że w ciągu ostatnich 30 lat obserwujemy zmianę klimatu i globalny wzrost temperatur. - To samo środowisko nie jest zaś zgodne co do poszukiwania przyczyn i szukania winnych - komentuje geofizyk z PAN.

Z dźwięku dowiesz się, jakie zdaniem polskich naukowców są przyczyny zmiany klimatu i jak oceniają oni czarną wizję amerykańskiego specjalisty.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Paweł Drozd

Goście: prof. Piotr Głowacki (geofizyk z Polskiej Akademii Nauk), prof. Krzysztof Migała (klimatolog z Uniwersytetu Wrocławskiego), dr Guy McPherson (biolog z Uniwersytetu w Arizonie), prof. Jorgen Randers (norweski klimatolog, autor książki "2052. Globalna prognoza na następne 40 lat")

Data emisji: 21.04.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/mk

Czytaj także

Ciemne i jasne strony lobbingu w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 02:59
- Uważam, że lobbing jest potrzebny, bo europosłowie i urzędnicy w Komisji Europejskiej nie mogą się znać na wszystkim - mówi Beata Płomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy Europa wygra kosmiczny wyścig?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 19:05
Europejska Agencja Kosmiczna oznajmiła, że z sukcesem przeprowadzono start rakiety z 7. i 8. satelitą europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo. Na ile to przybliża nas do sukcesu projektu?
rozwiń zwiń