Awangardowa "Lalka" bohaterką Narodowego Czytania

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 02:32
- Bolesław Prus miał poczucie, że moment, gdy powstała "Lalka", były czasem na zmianę w zasadach pisarstwa realistycznego, dlatego nazywam go realistą po przejściach - mówi historyk literatury prof. Ewa Paczoska.
Audio
  • Dyskusja wokół "Lalki" Bolesława Prusa (Klub Trójki)
Serial telewizyjny na podstawie powieści Bolesława Prusa Lalka w reżyserii Ryszarda Bera z 1976 r. Na zdjęciu aktorzy Barbara Wrzesińska i zmarły niedawno Jerzy Kamas
Serial telewizyjny na podstawie powieści Bolesława Prusa "Lalka" w reżyserii Ryszarda Bera z 1976 r. Na zdjęciu aktorzy Barbara Wrzesińska i zmarły niedawno Jerzy KamasFoto: TVP/PAP- Mirosław Stankiewicz

W sobotę w czwartej edycji Czytania Narodowego w całym kraju rozbrzmi "Lalka" Bolesława Prusa. Gdy powieść powstała nie spotkała się z dużą przychylnością czytelników. Negatywne opinie wystawił jej m.in. publicysta Aleksander Świętochowski. - Mógł on Prusa zwyczajnie nie lubić, ale był dobrym krytykiem i ta reakcja świadczy o tym, że powstało dzieło, które nie wstrzeliło się w horyzont oczekiwań ówczesnej publiczności - opowiada historyk literatury.

O "Lalce" w kontekście lektur szkolnych mówi się jako o typowej powieści realistycznej, podczas gdy zawierała ona szereg ekstrawaganckich rozwiązań. - To jej konstrukcja, kompozycja, zastosowanie różnych perspektyw narracyjnych i otwarte zakończenie, które ma kilka wariantów. Już sam początek "Lalki" jest szalenie awangardowy - podkreśla prof. Paczoska.

W programie mówimy o problemach Prusa z cenzurą, o tym, co podważało zaufanie czytelnika do narratora tej powieści, oraz o jej recepcji przez kolejne pokolenia polskiej publiczności.

Jak co roku na stronie portalu Polskiego Radia będziemy nadawać trasmisję z Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim (w godz. 11.00-22.00). Szczegóły znajdą Państwo tutaj.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Jerzy Sosnowski
Gość: prof. Ewa Paczoska (historyk literatury)
Data emisji: 3.09.2015
Godzina emisji: 21.06

sm/iwo

Czytaj także

Najsłynniejsze polskie zdania. Skąd bierze się ich popularność?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 03:16
- Nie wiadomo, co sprawia, że powtarzamy takie frazy, jak np. "Koń, jaki jest, każdy widzi". Czasem rytm, czasem melodia - mówi prof. Jerzy Bralczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Milan Kundera żegna się z czytelnikami?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 02:43
- Książką "Święto nieistotności" autor się żegna z powieścią. To mała publikacja, ale ogromne zadanie - mówi tłumacz dzieł Kundery, Marek Bieńczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coś z niczego. Kuchnia końca epoki PRL

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 03:33
- Jedzenie jest zawsze istotnym składnikiem kultury. Wtedy się przede wszystkim chodziło do domów - mówi Monika Małkowska, autorka książki "Życie na przekąskę".
rozwiń zwiń