X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Parentyfikacja - gdy dziecko musi być rodzicem

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 03:20
- Dziecko może wykonywać dla rodziny zadania, które przekraczają jego możliwości i funkcje bycia dzieckiem - wyjaśnia psycholog prof. Katarzyna Schier.
Audio
Zgodnie z naukową definicją parentyfikacja obejmuje związaną z działaniem lub emocjonalną zamianę ról, w której dziecko poświęca własne potrzeby po to, by dostosować się do potrzeb rodzica i troszczyć się o niego
Zgodnie z naukową definicją "parentyfikacja obejmuje związaną z działaniem lub emocjonalną zamianę ról, w której dziecko poświęca własne potrzeby po to, by dostosować się do potrzeb rodzica i troszczyć się o niego"Foto: Depositphotos

Ekspertka tłumaczy, jak poważne konsekwencje ma emocjonalne odwrócenie ról w rodzinie. - Dziecko może być buforem w przypadku konfliktu rodziców, zajmować się nimi emocjonalnie, opiekować się chorym psychicznie lub fizycznie dorosłym. Może również przejmować funkcję rodzicielską w stosunku do swojego rodzeństwa - opowiada prof. Schier.

Jak podkreśla psychoterapeutka, dorosłe dzieci to osoby, które często dźwigają ciężar przekraczający ich możliwości. - Partentyfikacja, czyli bycie rodzicem rodzica, przez wielu badaczy jest zaliczane do zdarzeń traumatycznych, które mają poważne konsekwencje dla funkcjonowania w okresie dorosłości - mówi psycholog.

W programie wyjaśniamy, co to są destrukcyjne i konstruktywne formy parentyfikacji, mówimy, jakie grupy najmłodszych są najbardziej narażone na ten problem, i tłumaczymy, na czym polega seksualizacja kontaktu z rodzicami.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki  
Prowadzi: Dariusz Bugalski  
Gość: prof. Katarzyna Schier (psycholog, psychoterapeutka, autorka pierwszej w Polsce naukowej monografii o parentyfikacji "Dorosłe dzieci")  
Data emisji: 5.10.2015  
Godzina emisji: 21.07

sm/iwo

Czytaj także

Gdy pamięć zawodzi. Między roztargnieniem a chorobą

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 03:33
- Gdy z powodu zapominania pojawiają się duże szkody osobiste i poważne konsekwencje, zaczynamy się zastanawiać, czy dana osoba jest chora - mówi geriatra Milena Słoń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego państwo zaniedbuje nasze zdrowie psychiczne?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 02:21
- Dyskryminacja opieki psychiatrycznej polega na bardzo ubogim finansowaniu aktualnych potrzeb i zaniechiwaniu reform z nią związanych - mówi dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka, psychiatra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żarty zamiast konkretów. Polaków rozmowy o seksie

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 03:12
- Lubimy o seksie żartować i znamy niezliczoną liczbę kawałów na ten temat, ale jak przychodzi do poważnej rozmowy, to nie umiemy tego zrobić - mówi Joanna Mielewczyk, dziennikarka radiowej Trójki.
rozwiń zwiń