Tam, gdzie zaczynają się prawa człowieka. Jak pomóc dzieciom?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 02:29
- Świat nie jest zainteresowany przestrzeganiem praw dzieci - mówi w Trójce pedagog Grzegorz Bral.
Audio
Prawa człowieka mają wszyscy, także najmłodsi
Prawa człowieka mają wszyscy, także najmłodsiFoto: Pixabay/ tookapic

20 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Początek ruchu na rzecz ochrony najmłodszych przed przemocą jest datowany na przełom XIX i XX wieku. Wciąż jednak miliony dzieci na świecie czekają na pomoc dorosłych. - Ciężko jest rozmawiać o Konwencji Praw Dziecka. Wydaje mi się, że współcześni politycy w ogóle nie zastanawiają się nad spawami dzieci. Ten temat nigdzie się nie pojawia - zauważa Grzegorz Bral i podaje alarmujące dane oraz niepokojące przykłady dotyczące sytuacji namłodszych.

O potrzebie pomocy dzieciom mówi w audycji także psycholog Aleksandra Piotrowska. - Droga do zmiany świata dzieci jest drogą wymagającą od nas uważnego rozejrzenia się wokół siebie i naprawienia tego, co zobaczymy. A z całą pewnością zobaczymy wiele rzeczy mocno niepokojących czy wręcz alarmujących. Trzeba tylko zainteresować się czymś innym niż nasze prywatne sprawy. Z całą pewnością są wokół nas dzieci, którym dzieje się krzywda - przekonuje psycholog.

Dlaczego dziecko musi rozwiązywać problemy świata dorosłych? Jak można wpłynąć na poprawę sytuacji najmłodszych na świecie? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki  
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk  
Goście: Grzegorz Bral (aktor, reżyser, pedagog, twórca wrocławskiego Teatru "Pieśń Kozła"), dr Aleksandra Piotrowska (psycholog), Zofia Dulska (Unicef Polska) 
Data emisji: 25.11.2015  
Godzina emisji: 21.08

sm/iwo

Czytaj także

S. Małgorzata Chmielewska o potrzebie łatania świata i buncie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 01:22
- Uważam, że każdy z nas po to zostaje wezwany, by ten świat łatać, malować na kolorowo, czyścić brudne szyby, by pokazało się światło - mówi siostra Małgorzata Chmielewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Bral: tylko dzieci są w stanie zmienić świat

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 01:37
- Paradoks świata polega na tym, że z jednej strony są nam potrzebne edukacja, wykształcenie, informacje, a z drugiej strony to wszystko odsuwa nas od tego, kim naprawdę jesteśmy - mówi reżyser, Grzegorz Bral.
rozwiń zwiń