Swietłana Aleksijewicz: pięć szczególnych tematów

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 22:20
To było specjalne wydanie "Klubu Trójki", poświęcone pisarce, która odebrała w tym roku Nobla w dziedzinie literatury.
Audio
  • Goście Barbary Marcinik o twórczości Swietłany Aleksiejewicz (Klub Trójki)
Swietłana Aleksijewicz odbiera w Sztokholmie literackiego Nobla
Swietłana Aleksijewicz odbiera w Sztokholmie literackiego NoblaFoto: EPA/JONAS EKSTROMER

8 października sekretarz Szwedzkiej Akademii Sara Danius poinformowała, że literackiego Nobla 2015 otrzyma białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz.

W czwartek, 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora nagrody, w Sztokholmie odbyła się ceremonia wręczenia nagród w pięciu kategoriach, w tym właśnie w dziedzinie literatury. Podczas uroczystości laureaci nie zabierają głosu. Profesorowie szwedzkich placówek naukowych wygłaszają jedynie laudacje.

Noblistka swoją mowę wygłosiła (także zgodnie z tradycją) w Szwedzkiej Akademii 7 grudnia. To po prostu rodzaj autobiografii pod intrygującym tytułem: "Przegrana bitwa". I, odwołując się do tego wykładu, w "Klubie Trójki" próbowaliśmy rozmawiać o autorce "Czarnobylskiej modlitwy". Próbowaliśmy, gdyż wydaje się, że jej twórczość nie potrzebuje komentarza.

Swietłana Aleksijewicz "Czarnobylska modlitwa" - powieść w Trójce >>>

W Nobel Lecture Swietłany Aleksijewicz pojawiają się oczywiście znane z jej reporterskiej prozy tematy/motywy, np. wojny czy człowieka zarażonego śmiercią. Laureatka przyznaje, że porusza w swoich książkach pięć głównych tematów.

Wykład Swietłany Aleksijewicz (ponad 35-minutowy) w kilku krótkich fragmentach zacytowaliśmy. Opublikowany został na Nobelprize.org

Czytaj dalej
swietlana aleksijewicz PAP 1200_660.jpg
Swietłana Aleksijewicz: wszyscy wróciliśmy do kuchni

My, podobnie jak Fundacja Noblowska, postąpiliśmy zgodnie z tradycją i połączyliśmy się ze Sztokholmem, z naszym byłym korespondentem - Piotrem Cegielskim, by poznać szczegóły ceremonii, oraz z byłym dyrektorem Instytutu Polskiego w Moskwie, znawcą kultury (literatury) rosyjskiej - Markiem Radziwonem.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki  
Prowadzi: Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz - wydawca
Goście:  Piotr Cegielski (były korespondent Polskiego Radia w Szwecji), Marek Radziwon (były dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie)
Data emisji: 10.12.2015
Godzina emisji: 21.08

mp/fbi

Czytaj także

"Cynkowi chłopcy". Rozrywkowo nie będzie…

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 11:27
W kolejnym odcinku audycji "Trójkowy Znak Jakości" Michał Nogaś mówił o książce Swietłany Aleksijewicz "Cynkowi chłopcy". Już na początku zaznaczył, że będzie to trudna opowieść.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noblowska noc 2015. Świętujemy ze Swietłaną Aleksijewicz

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 20:58
Od ponad 20 lat spotykamy się w "Trójce pod Księżycem" (zdarzało się, że w "Klubie Trójki") po ogłoszeniu laureata Literackiej Nagrody Nobla. W tym roku jest to laureatka - białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz.
rozwiń zwiń