X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspomnienie o Stanisławie Barańczaku w "Klubie Trójki"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 22:00
26 grudnia 2014 roku po ciężkiej chorobie zmarł Stanisław Barańczak. Niemal dokładnie w pierwszą rocznicę jego śmierci w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej odbyło się spotkanie poświęcone życiu i twórczości wybitnego poety.
Audio
  • Wspomnienie o Stanisławie Barańczaku (Klub Trójki)
Stanisław Barańczak na wspomnieniowej fotografii
Stanisław Barańczak na wspomnieniowej fotografii Foto: W. Kusiński/ PR

- Kiedy teraz odczytuje się wiersze Stanisława Barańczaka, widać kilka telentów, z których wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy. Mnie udarza to, że on zawsze widział i myślał bardzo głeboko, to, że poszczeólne linijki jego wierszy otwierają wizję losu - powiedziała podczas spotkania Barbara Toruńczyk, redaktor naczelna "Zeszytów Literackich".

"Ponieważ nigdy nie wiadomo, / czy oczy również jutro z rana / otworzą się, czy bielą stromą / rozwidni się jak co dzień ściana / na wprost; ponieważ wysypana / żwirem alejka szepcze z chrzęstem / czyjś późny powrót i swój banał / dźwięczy gdzieś świerszcz; ponieważ jestem (…) / - jak na śmierć - dość żywego zdania o krwi, / tętniącej w skroń rejestrem łask, / nie myśl, że nie jestem w stanie wierzyć, / żeś jest; w to nie wierz: jestem" - pisał Barańczak w wierszu "Żeby w kwestii tej nocy była pełna jasność" z 1988 roku - autor niezwykłej, autorskiej poezji, ale też brawurowy tłumacz m.in. Szekspira, a także pure-nonsensownych utworów Ogdena Nasha i Lewisa Carrolla.

Stanisław Barańczak w archiwach Polskiego Radia>>

- W latach 70. działał w Komitecie Obrony Robotników i Towarzystwie Kursów Naukowych; współtworzył "Zeszyty Literackie"; od lat 80. wykładał historię literatury polskiej na Harvardzie - przypominiał Jerzy Sosnowski, kierownik redakcji publicystyki w Trójce.

O twórczości Stanisława Barańczaka i o nim samym rozmawiali 14 grudnia w Studiu im. Agnieszki Osieckiej nadzwyczajni goście, świetne postaci kultury polskiej: redaktor naczelna "Zeszytów Literackich" - Barbara Toruńczyk i znakomici poeci - Ryszard Krynicki, Bronisław Maj i Adam Zagajewski. - Fragmenty ich opowieści (uzupełnione o wypowiedź Marii Dzieduszyckiej, prezes Fundacji Herberta, a przed laty uczestniczki amerykańskich seminariów Barańczaka) złoyły się na "Klub Trójki", do którego wysłuchania gorąco zapraszam wraz z Sylwią Héjj i Zofią Sylwin - zachęca prowadzący całość Jerzy Sosnowski.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki  
Prowadzi: Jerzy Sosnowski    
Goście: Barbara Toruńczyk (redaktor naczelna "Zeszytów Literackich") Ryszard KrynickiBronisław Maj i Adam Zagajewski (poeci), Maria Dzieduszycka (prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta)
Data emisji: 23.12.2015    
Godzina emisji: 21.07

iwo

Czytaj także

Zagajewski o Barańczaku, Łazarkiewicz i Cieplak o teatrze

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2014 20:00
W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia odszedł Stanisław Barańczak - jeden z ostatnich gigantów polskiej poezji XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barańczak: poeta, który zobaczył i usłyszał codzienność

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 22:15
Tłumaczył nie tylko Szekspira, ale także Beatlesów czy Dylana. Wprowadził do poezji koszykówkę, buty sportowe i dresy.
rozwiń zwiń