Mindfulness - myśli, które nas leczą

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 00:20
- Jak pokazują badania, głównym problemem jest nasze myślenie. Negatywne idee nas blokują i powodują zaburzenia psychiczne oraz lękowe - mówi ksiądz doktor Stanisław Radoń, teolog i psychoterapeuta.
Audio
  • Jak być bardziej uważnym i cieszyć się życiem? (Klub Trójki)
Pierwszym etapem mindfulness jest koncentracja, zaś kolejnym medytacja. To szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę
Pierwszym etapem mindfulness jest koncentracja, zaś kolejnym medytacja. To szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę Foto: Pixabay

Mindfulness, czyli uważność, zdaniem gości Dariusza Bugalskiego wyróżnia się tym, że ma ogromne wsparcie empiryczne badań psychologicznych, psychiatrycznych i neurologicznych. Dzięki umiejętności zarządzania naszą uwagą możemy rozwinąć inteligencję emocjonalną, kreatywność, jasność widzenia, myślenie strategiczne i asertywność. - Te kompetencje są bezpośrednio związane z sukcesem. Jesteśmy szybsi, bo mamy większą klarowność spojrzenia, dajemy sobie czas na przemyślenia i możemy być bardziej kreatywni - mówi Jarosław Chybicki, psycholog biznesu.

W programie mówimy o tym, czy mindfulness spowalnia sukces, do jakich aktywności pobudza nas uważność i jak możemy o sekundę wyprzedzić konkurencję. Goście Dariusza Bugalskiego wyjaśniają, dlaczego wykonywanie wielu czynności naraz jest zgubne oraz w jaki sposób minfulness może rozzłościć... Angelę Merkel. Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki    
Prowadzi: Dariusz Bugalski  
Goście: ksiądz doktor Stanisław Radoń (teolog i psychoterapeuta, Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie, autor pierwszej polskiej książki naukowej o uważności "Czy medytacja naprawdę działa?") oraz Jarosław Chybicki (psycholog biznesu, nauczyciel uważności)  
Data emisji: 18.01.2016  
Godzina emisji: 21.07

sm/iwo

Czytaj także

Tajemnice człowieka. Współpraca wytworem egoizmu czy altruizmu?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 00:30
- Różnimy się od innych naczelnych altruizmem. Lubimy sobie pomagać, informować siebie nawzajem oraz dzielić się żywnością - mówi Łukasz Kwiatek, tłumacz książki Michaela Tomasello "Dlaczego współpracujemy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inteligencja i twórczość a język. Jak dbać o styl?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 02:51
- A zawsze trudniej jest napisać krótko niż długo - mówi wybitny psycholog prof. Edward Nęcka. Jak zatem nauczyć się pięknego stylu przekazywania myśli?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agresja odpowiedzią na ból i poniżenie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 16:00
- Do agresji doprowadza fizyczny ból oraz upokorzenie, zepchnięcie na margines - uważa prof. Joachim Bauer, niemiecki neurobiolog i psychiatra, autor książki "Granica bólu. O źródłach agresji i przemocy".
rozwiń zwiń