Rodacy, od których odjechał kraj. Polski język wileński

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 00:24
- Polskie życie na Wileńszczyźnie rozkwita coraz piękniej, bo mamy dużo mediów, zespoły muzyczne i galerie sztuki. Wszystko to odbywa się w znacznej mierze dzięki Polsce - mówi pisarka Łucja Brzozowska.
Audio
  • Łucja Brzozowska opowiada o języku polskim na Litwie, delikatnej kwestii Polaków na Litwie i o wpływie wycieczek do Polski na polszczyznę osób, mieszkających na Wileńszczyźnie (Klub Trójki)
Na Litwie mieszka ok. 200 tys. Polaków, większość z nich w Wilnie i okolicach
Na Litwie mieszka ok. 200 tys. Polaków, większość z nich w Wilnie i okolicachFoto: Pixabay/koronevskis

Wyd. poczytne.pl Wyd. poczytne.pl

Autorka książki "Zadziwiające losy wyrazów" Łucja Brzozowska obserwuje polszczyznę z niezwykłej, bo wileńskiej perspektywy. Na terenach, "od których Polska odjechała", nie reagowano dobrze na felietony pani Łucji, które składają się na publikację. - Brać dziennikarska czuła się obrażona, że oceniam jej język. Osoby, które przeczytały całość, bardzo chwaliły książkę - mówi autorka.

Twarde "h" i charakterystyczne nosowe "ł" - co jeszcze wyróżnia wileńską wersję języka polskiego? Jakie są zagrożenia dla naszej mowy na Litwie? Czym różni się gwara polskiej młodzieży na Litwie i w Polsce? Jak litewski kompleks niższości wpływa na stosunki z Polakami? O tym więcej w rozmowie, którą przeprowadził Jerzy Sosnowski.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki  
Prowadzi: Jerzy Sosnowski  
Goście: Kinga Dudzińska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Łucja Brzozowska (nauczycielka, dziennikarka, autorka książki "Zadziwiające losy wyrazów")  
Data emisji: 19.01.2016  
Godzina emisji: 21.06

sm/iwo

Czytaj także

Czajniczek i herbatniczek. Co się dzieje na końcu języka?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 02:48
- Obecność irańskich plemion na dzisiejszych ziemiach słowiańskich widać m.in. w nazwach rzek, jak np. Don, Dunaj, Dniepr czy polski Dunajec - mówi Zbigniew Rokitna, dziennikarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy piwo kojarzy się z czymś niedobrym?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 17:59
Słuchacze pytali m.in. o to, skąd wziął się zwrot "nawarzyć piwa". Chcieli też dowiedzieć się więcej o słowie "nonszalancja" oraz jak należy sylabizować słowo konstytucja.
rozwiń zwiń