Dane osobowe. Jak się ochronić przed utratą tożsamości?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 10:16
- Nie należy nigdzie zostawiać swojego dowodu osobistego. Pamiętajmy, że to my, jako ofiary kradzieży, będziemy musieli udowodnić, że nie zrujnowaliśmy pokoju w hotelu i nie ukradliśmy telewizora - tłumaczył w Trójce aspirant sztabowy Robert Koniuszy.
Audio
  • Robert Koniuszy i Marcin Gozdek mówią o ochronie danych osobowych i akcji "Nieskradzione.pl" (Klub Trójki)
Jeśli zawieramy transakcje w Internecie i wyrażamy zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych, firmy będą się nimi dzielić w sposób przez nas niekontrolowany. Goście Trójki podkreślali, że mają one jednak obowiązek prawny usunąć informacje o nas na naszą prośbę
Jeśli zawieramy transakcje w Internecie i wyrażamy zgodę na "przetwarzanie naszych danych osobowych", firmy będą się nimi dzielić w sposób przez nas niekontrolowany. Goście Trójki podkreślali, że mają one jednak obowiązek prawny usunąć informacje o nas na naszą prośbęFoto: Glow Images/East News

- W czasach, gdy mamy możliwość zawierania umów, na przykład kredytowych, na odległość, a wiele transakcji prowadzimy przez internet, zgubienie dowodu osobistego to utrata bardzo poważnego narzędzia. Ułatwia przestępcom potwierdzenie fałszywej tożsamości i kradzież, nawet "na wnuczka" - przekonywał asp. szt. Robert Koniuszy. Podkreślał, że nawet pozostawienie dowodu osobistego bądź prawa jazdy w depozycie, na przykład w wypożyczalni kajaków, jest niezgodne z prawem. Lepiej wpłacić kaucję. - Jeśli już musimy zezwolić na skanowanie naszych dokumentów, zamażmy dane, które nie są niezbędne - radził zaś Marcin Gozdek z Biura Infomacji Kredytowej.

Rozmawialiśmy także o tym, co może nas spotkać i jak powinniśmy zachować się, gdy już stracimy dane, i jak reagować, gdy dowód osobisty zostanie nam skradziony poza granicami kraju. - Najwazniejsze jest to, by działać szybko - zaznaczał Gozdek.

Goście Jerzego Sosnowskiego mówili również o akcji "Nieskradzione.pl", nad którą patronat objęła Trójka. Inicjatywa Komendy Głównej Policji i Biura Informacji Kredytowej ma uświadomić, jak ważna jest ochrona danych, w jakich codziennych sytuacjach narażamy się na ich utratę i jak ochronić je przed wpadnięciem w niepowołane ręce.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki    
Prowadzi: Jerzy Sosnowski   
Gość: Robert Koniuszy (specjalista Wydziału Profilaktyki Komendy Głównej Policji), Marcin Gozdek (ekspert Biura Informacji Kredytowej)
Data emisji: 23.02.2016  
Godzina emisji: 21.07

kd/mk