Dziecięce radio w Rwandzie, które "odczaruje mrok"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 14:16
- Pomyślałem, że niewidome dzieci mają fantastyczny słuch i może warto założyć dla nich w Rwandzie studio radiowe - mówi dokumentalista i twórca radiowy Maciej Drygas.
Audio
  • Dziecięce radio w Rwandzie, które pomoże niewidomym dzieciom (Klub Trójki)
Młodzi wychowankowie ośrodka dla dzieci niewidomych prowadzonego przez siostry franciszkanki z Lasek
Młodzi wychowankowie ośrodka dla dzieci niewidomych prowadzonego przez siostry franciszkanki z LasekFoto: arch. prywatne M. Drygasa

Tak też się stało. Maciej Drygas i reżyser dźwięku Andrzej Brzoska pojechali do małego miasteczka Kibeho, gdzie polskie siostry franciszkanki (z Lasek pod Warszawą) prowadzą szkołę dla niewidomych dzieci. 

Dziś wychowankowie ośrodka prowadzą już swoje audycje, kto wie, może w przyszłości zostaną profesjonalnymi dziennikarzami. - To moje ogromne marzenie, by Afryka zaczęła opisywać się sama, od wewnątrz; by nie musieli tam przyjeżdżać dziennikarze z zagranicy - mówi Maciej Drygas.


Maciej Drygas w studiu Trójki, fot. Polskie Radio Maciej Drygas w studiu Trójki, fot. Polskie Radio/E. Kocemba-Górka

W audycji słyszymy też o innych projektach, które gość Dariusza Rosiaka tworzył w Afryce. To przede wszystkim filmy, które mają ocalić od zapomnienia ważne afrykańskie daty, miejsca i ludzi.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Maciej Drygas (dokumentalista, twórca radiowy i filmowy, scenarzysta), Małgorzata Wosińska (etnografka, prowadziła badania terenowe w Rwandzie)
Data emisji: 24.02.2016
Godzina emisji: 21.08

fbi/ei

Czytaj także

Pasja odnaleziona w rytmie bębna djembe

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 18:30
Są wśród nich biznesmeni, urzędnicy, artyści, stomatolodzy i spawacze. Są zafascynowani grą na afrykańskich bębnach djembe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paul Kagame. Dyktator czy zbawca Rwandy?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 17:50
- Ma na sumieniu kilka zabójstw politycznych, porywani są dziennikarze. Z drugiej strony za jego rządów kraj podniósł się z ruiny - mówił o przywódcy Rwandy Adam Leszczyński.
rozwiń zwiń