Czy dzieło Junga jest wciąż atrakcyjne?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 09:00
Zapraszamy na audycję poświęconą dorobkowi szwajcarskiego psychiatry i psychologa Carla Gustava Jung.
Audio
  • Goście Dariusza Bugalskiego o dziele C.G. Junga (Klub Trójki)
Carl Gustav Jung
Carl Gustav JungFoto: Public Domain

Czy pamiętają Państwo scenę z "Manhattanu" Woody’ego Allena, w której główny bohater filmu wraz z Mary (Diane Keaton) przedstawiają listę członków wymyślonej przez siebie Akademii Przecenionych? Są na niej, m.in.: Scott Fitzgerald, Norman Mailer i Gustaw Mahler oraz Carl Gustav Jung.

Jung?! Jeden z najważniejszych myślicieli XX wieku?! Człowiek, którego idee przeniknęły nie tylko do wysokiej sztuki (Grotowski), ale i popkultury (choćby płyta "Synchronicity" grupy Police)?!

- Carl Gustav Jung był utożsamiany z postacią, która łączy kulturę Zachodu z kulturą Wschodu. Był też lepiej odbierany przez artystów, a gorzej było ze środowiskiem akademickim - mówi dr Zenon Waldemar Dudek, psychiatra i psychoterapeuta.

Jak dziś odbieramy jego idee? Co teraz ma do zaproponowania? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki    
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: dr Zenon Waldemar Dudek (psychiatra i psychoterapeuta, redaktor naczelny pisma "ALBO albo. Problemy psychologii i kultury"), dr Paweł Fijałkowski (archeolog, historyk).
Data emisji: 7.03.2016  
Godzina emisji: 21.07

mp/mc

Czytaj także

Doświadczenie zła. Skutki dla ofiary

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 12:40
- Skoncentrowałem się na analizie doświadczenia opresji rozumianej jako zło - mówi filozof Marcin Jaranowski, autor książki "Rekonstrukcja zła" odnoszącej się do przeżyć ocalonych z Holokaustu i Gułagu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkodliwe mity na temat chorób psychicznych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 12:15
- Trzeba stwierdzić z pewnym ubolewaniem, że u nas nie mówi się o problemach zdrowia psychicznego w sposób dojrzały i otwarty - powiedział w Trójce prof. Janusz Heitzman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy życie daje ci cytryny, zrób sobie lemoniadę...

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 09:20
To powiedzenie stało się w Ameryce przysłowiem. Jego pierwowzorem były słowa pisarza Elberta Hubbarda, który pożegnał cierpiącego na karłowatość komika Marshalla P. Wildera takimi słowami: "Zebrał cytryny, które Los mu zesłał i otworzył budkę z lemoniadą".
rozwiń zwiń