X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Elif Shafak zaprasza do XVI-wiecznego Stambułu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 11:30
- Wierzę, że na nas, pisarzach, spoczywa odpowiedzialność, by stawiać trudne pytania, ale odpowiedź na nie zostawić czytelnikom - mówi turecka pisarka Elif Shafak, autorka książki "Uczeń architekta".
Audio
  • Rozmowa Michała Nogasia z Elif Shafak, autorką książki "Uczeń architekta" (Klub Trójki)
Elif Shafak zdobyła uznanie polskich czytelników takimi książkami jak Bękart ze Stambułu, Sufi, Lustra czy Honor.
Elif Shafak zdobyła uznanie polskich czytelników takimi książkami jak "Bękart ze Stambułu", "Sufi", "Lustra" czy "Honor".Foto: Michał Nogaś/PR

Szesnastowieczny Stambuł, kosmopolityczne miasto, serce wielkiego Imperium Osmańskiego, którym rządzi Sulejman Wspaniały. Właśnie tam trafia bohater nowej książki Shafak, Dżahan, przybysz z innej części świata, opiekun białego słonia, który jest darem dla sułtana. Dorastający chłopiec dość szybko poznaje wielkiego architekta Sinana, który projektuje i stawia w Stambule wspaniałe meczety oraz budynki użyteczności publicznej. Na rozkaz Sulejmana oraz jego następców projektuje miasto, zmienia jego wygląd. Dżahan, pilny i utalentowany, bardzo szybko staje się jednym z czterech uczniów mistrza.

W "Uczniu architekta" (powieść ukazała się w przekładzie Jerzego Kozłowskiego i z Trójkowym Znakiem Jakości) Shafak przywraca światu pamięć o Sinanie, pokazuje, że - wbrew częstym opiniom - światy Wschodu i Zachodu były ze sobą ściśle powiązane, a ich wybitni przedstawiciele zawiązywali przyjaźnie. Opowiada o tym, jak w XVI wieku współistniały w wielkim mieście różne kultury i religie. Opierając się na faktach znanych z historii, snuje bliską baśni opowieść o niemożliwej do spełnienia miłości.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania audycji o Sinanie, o dawnym Stambule, o dzisiejszej Turcji i o świecie, który - zdaniem tureckiej pisarki - bardzo szybko się radykalizuje.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki    
Prowadzi: Michał Nogaś
Gość: Elif Shafak (pisarka)
Data emisji: 12.05.2016  
Godzina emisji: 21.09

fbi/mk

Czytaj także

Tajemnicze stewardesy z Polski Ludowej

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2016 16:08
Stewardesy w PRL. Jakie były? Czy bały się latać? Czy były inwigilowane? Dokąd latały i co mogły przywieźć z dalekich krajów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mroczna i absurdalnie śmieszna opowieść o miłości

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2016 15:00
- Ta książka to także osobista historia. Powstała w czasie, gdy rozpadał się mój długoletni związek. Pisząc ją sporo myślałem o miłości - przyznaje Patrick DeWitt, autor powieści "Podmajordomus Minor".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Simona Kossak - opowieść o pani na Dziedzince

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 14:00
Jest ikoną Podlasia. Mieszkańcy Białowieży czy Hajnówki mówią o niej "nasza Simonka". W ubiegłym roku jej wyjątkową postać przypomniała – w książce biograficznej – Anna Kamińska.
rozwiń zwiń