Ormianie - mniejszość, która doprowadziła do orientalizacji Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 16:16
- Ormianie bardzo żmudnie tworzyli sieć powiązań handlowych pomiędzy Polską a Orientem, co stało się główną specjalizacją tych kupców. Można powiedzieć, że Ormianie stworzyli polską zmianę kulturową, która nastąpiła w XVI-XVII wieku, którą nazywamy orientalizacją polskiej kultury - mówi historyk, dr Andrzej Zięba.
Audio
  • Jakie były koleje losu Ormian w Polsce? (Klub Trójki)
Ormianie od wielu setek lat zamieszkiwali Polskę. Zajmowali się handlem, rzemieślnictwem i pomagali w tłumaczeniach z ludnością wschodnią
Ormianie od wielu setek lat zamieszkiwali Polskę. Zajmowali się handlem, rzemieślnictwem i pomagali w tłumaczeniach z ludnością wschodniąFoto: PAP/Anahit Hayrapetyan/NARphotos/ABACAPRESS.COM

Polska od setek lat chętnie przyjmowała uchodźców i przed II wojną światową była znacznie bardziej wielokulturowa. Powody były różne: prześladowania religijne, względy ekonomiczne. Jedną z takich mniejszości byli Ormianie, którzy zaczęli przybywać do naszego kraju w XIV wieku.

- Napływający do Polski Ormianie byli bardzo różnorodni pod względem kulturowym. Mówili językiem dość egzotycznym dla ludności, bo dialektem kipczackim; byli również katolicy, Ormianie apostolscy, kupcy i rzemieślnicy - opowiada dr Andrzej Zięba.

W audycji wyjaśniliśmy, dlaczego w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku do Polski przybyło wielu Ormian i jakie były dzieje tej mniejszości narodowej w naszym kraju. Jaki jest najbardziej znany ormiański zespół na świecie? Czy w Armenii można się porozumieć po polsku? Jakiego wyznania najczęściej są Ormianie?

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: Jan Abgarowicz (prezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich), dr Andrzej Zięba (historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Data emisji: 3.08.2016
Godzina emisji: 21.09

sm/mk

Czytaj także

Wojenna tragedia dzieci Zamojszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 22:24
- Prawdziwy dramat rozgrywał się, gdy rodziny z Zamojszczyzny po przymusowych wysiedleniach były rozdzielane - mówi Tomasz Wilde, archeolog i dokumentalista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska religijnym wzorem dla Europy. Czego możemy nauczyć innych?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 17:09
- Być może na tle wyjątkowego kryzysu Kościoła w Europie jesteśmy najlepsi, ale to nie znaczy, że jest dobrze. W naszym kraju jest wciąż dużo niedostatków i problemów - mówi Bogusław Łoziński, publicysta "Gościa Niedzielnego".
rozwiń zwiń