X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego mamy sentyment do cesarza Franciszka Józefa I?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 00:02
- Są narody, środowiska, klasy, elity, rząd, ale nad wszystkim stoi cesarz i to jest istota mitu Galicji i monarchii w Polsce, że jest osoba, która nie jest Panem Bogiem, ale odgrywa taką rolę dla ludzi - mówi historyk, prof. Włodzimierz Borodziej.
Audio
  • Jaką rolę odgrywał dla Polaków cesarz Franciszek Józef I? (Klub Trójki)
Cesarz Franciszek Józef I odwiedził Skoczów, wysłuchał raportów policji, straży miejskiej i burmistrza. Pracownicy MDK w ten sposób przypominają wydarzenie z 29 czerwca 1886 roku, kiedy niezwykle poważany i lubiany cesarz wraz ze świtą, w drodze powrotnej z inspekcji lasów w Wiśle i Istebnej, zajechał do miasta
Cesarz Franciszek Józef I odwiedził Skoczów, wysłuchał raportów policji, straży miejskiej i burmistrza. Pracownicy MDK w ten sposób przypominają wydarzenie z 29 czerwca 1886 roku, kiedy niezwykle poważany i lubiany cesarz wraz ze świtą, w drodze powrotnej z inspekcji lasów w Wiśle i Istebnej, zajechał do miastaFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Cesarz Austro-Węgier, Franciszek Józef I, zmarł 100 lat temu, jednak pomimo upływu lat mit i aura, jaką była otoczona jego postać, zdają się nie tracić na sile. Choć był on zaborcą, to przez wiele osób np. z Krakowa jest wspominany z wyjątkowym sentymentem.

- Zdaje się, że było to spowodowane porównaniem sytuacji w Galicji z dwoma pozostałymi zaborami, rosyjskim i pruskim. Funkcjonowało tu polskie wyższe szkolnictwo, stanowiska na kolei obsadzono głównie Polakami, do tego na przełomie wieków była stabilność gospodarcza - opowiada prof. Andrzej Essen.

Jak dodaje prof. Włodzimierz Borodziej, cesarz był również dla zwykłych ludzi zwornikiem bezpieczeństwa i gwarantem stabilności. - W chwili śmierci Franciszka Józefa I były cztery pokolenia, które nie znały innego władcy państwa. Ludzie ogromnie cenili sobie tę stabilność i byli bardzo przywiązani do cesarza - podkreśla historyk.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której opowiadamy również o konfliktach, jakie wybuchły w Europie po śmierci cesarza i zastanawiamy się nad tym, czy Austrię "zabiła" długowieczność Franciszka Józefa.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: prof. Włodzimierz Borodziej, prof. Andrzej Essen i prof. Wojciech Roszkowski (historycy)
Data emisji: 17.11.2016
Godzina emisji: 21.09

sm/mk

Czytaj także

Magnatołki i nasze inne grzechy, czyli o upadku Polski inaczej

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 17:33
- Niemcewicz w książce Karola Zbyszewskiego jest pretekstem do przedstawienia życia polskich magnatów, czy też magnatołków, jak ich nazywa autor, otoczenia króla Stasia oraz księcia Adam Czartoryskiego - mówi Katarzyna Wójcik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska w dniu wybuchu II wojny światowej. Prowokacje i upiorne zaskoczenia

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 13:00
- Przypadki rzekomych prowokacji i represji nagłaśniano na pierwszych stronach niemieckich gazet. Im bliżej 1 września 1939, tym bardziej narastała w prasie atmosfera grozy - mówi prof. Piotr Semków, reprezentujący Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XVII wiek - czyli trudny i fascynujący czas dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 22:50
- Henryk Sienkiewicz był zafascynowany wiekiem XVII, bo był to bardzo burzliwy okres. W zasadzie co dziesięć lat dochodziło do kataklizmu wojennego - mówi publicysta Jacek Wegner.
rozwiń zwiń