Dlaczego mamy sentyment do cesarza Franciszka Józefa I?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 00:02
- Są narody, środowiska, klasy, elity, rząd, ale nad wszystkim stoi cesarz i to jest istota mitu Galicji i monarchii w Polsce, że jest osoba, która nie jest Panem Bogiem, ale odgrywa taką rolę dla ludzi - mówi historyk, prof. Włodzimierz Borodziej.
Audio
  • Jaką rolę odgrywał dla Polaków cesarz Franciszek Józef I? (Klub Trójki)
Cesarz Franciszek Józef I odwiedził Skoczów, wysłuchał raportów policji, straży miejskiej i burmistrza. Pracownicy MDK w ten sposób przypominają wydarzenie z 29 czerwca 1886 roku, kiedy niezwykle poważany i lubiany cesarz wraz ze świtą, w drodze powrotnej z inspekcji lasów w Wiśle i Istebnej, zajechał do miasta
Cesarz Franciszek Józef I odwiedził Skoczów, wysłuchał raportów policji, straży miejskiej i burmistrza. Pracownicy MDK w ten sposób przypominają wydarzenie z 29 czerwca 1886 roku, kiedy niezwykle poważany i lubiany cesarz wraz ze świtą, w drodze powrotnej z inspekcji lasów w Wiśle i Istebnej, zajechał do miastaFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Cesarz Austro-Węgier, Franciszek Józef I, zmarł 100 lat temu, jednak pomimo upływu lat mit i aura, jaką była otoczona jego postać, zdają się nie tracić na sile. Choć był on zaborcą, to przez wiele osób np. z Krakowa jest wspominany z wyjątkowym sentymentem.

- Zdaje się, że było to spowodowane porównaniem sytuacji w Galicji z dwoma pozostałymi zaborami, rosyjskim i pruskim. Funkcjonowało tu polskie wyższe szkolnictwo, stanowiska na kolei obsadzono głównie Polakami, do tego na przełomie wieków była stabilność gospodarcza - opowiada prof. Andrzej Essen.

Jak dodaje prof. Włodzimierz Borodziej, cesarz był również dla zwykłych ludzi zwornikiem bezpieczeństwa i gwarantem stabilności. - W chwili śmierci Franciszka Józefa I były cztery pokolenia, które nie znały innego władcy państwa. Ludzie ogromnie cenili sobie tę stabilność i byli bardzo przywiązani do cesarza - podkreśla historyk.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której opowiadamy również o konfliktach, jakie wybuchły w Europie po śmierci cesarza i zastanawiamy się nad tym, czy Austrię "zabiła" długowieczność Franciszka Józefa.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: prof. Włodzimierz Borodziej, prof. Andrzej Essen i prof. Wojciech Roszkowski (historycy)
Data emisji: 17.11.2016
Godzina emisji: 21.09

sm/mk

Czytaj także

Magnatołki i nasze inne grzechy, czyli o upadku Polski inaczej

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 17:33
- Niemcewicz w książce Karola Zbyszewskiego jest pretekstem do przedstawienia życia polskich magnatów, czy też magnatołków, jak ich nazywa autor, otoczenia króla Stasia oraz księcia Adam Czartoryskiego - mówi Katarzyna Wójcik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska w dniu wybuchu II wojny światowej. Prowokacje i upiorne zaskoczenia

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 13:00
- Przypadki rzekomych prowokacji i represji nagłaśniano na pierwszych stronach niemieckich gazet. Im bliżej 1 września 1939, tym bardziej narastała w prasie atmosfera grozy - mówi prof. Piotr Semków, reprezentujący Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XVII wiek - czyli trudny i fascynujący czas dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 22:50
- Henryk Sienkiewicz był zafascynowany wiekiem XVII, bo był to bardzo burzliwy okres. W zasadzie co dziesięć lat dochodziło do kataklizmu wojennego - mówi publicysta Jacek Wegner.
rozwiń zwiń