Czy należy nam się dochód bez pracy?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 09:55
Zasiłek? Nie: dochód gwarantowany. Ta idea zakłada, że każdy obywatel, niezależnie od swojej sytuacji materialnej, otrzymuje od państwa jednakową, określoną ustawowo kwotę, która ma mu zapewnić minimum egzystencji.
Audio
  • Czy należy nam się dochód bez pracy? (Europejski Klub Trójki)
W Finlandii rozpoczął się program pilotażowy dla dwóch tysięcy młodych bezrobotnych, którym państwo zapewni dochód w wysokości 560 euro na miesiąc (zdjęcie ilustracyjne)
W Finlandii rozpoczął się program pilotażowy dla dwóch tysięcy młodych bezrobotnych, którym państwo zapewni dochód w wysokości 560 euro na miesiąc (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay

W Finlandii rozpoczął się program pilotażowy dla dwóch tysięcy młodych bezrobotnych, którym państwo zapewni dochód w wysokości 560 euro na miesiąc. Świadczenie będzie wypłacane niezależnie od sytuacji materialnej bezrobotnego, nawet gdyby znaleźli pracę.

- Chodzi o to, żeby każdy miał zapewnione podstawowe bezpieczeństwo ekonomiczne i był uwolniony od presji ekonomicznej i przymusu podejmowania każdej pracy, po to, żeby utrzymać siebie i rodzinę - tłumaczy prof. Ryszard Szarfenberg z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego.

Dlaczego wszyscy mieliby korzystać z takiej pomocy? Jakie są jej wady i czy w ogóle są? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: EuranetPlus - Europejski Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście:
Ignacy Morawski (SpotData, WiseEuropa), Adam Puchejda (Kultura Liberalna), prof. Ryszard Szarfenberg (Instytut Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)
Data emisji: 21.2.2017
Godzina emisji: 21.08

mp/ei

Czytaj także

Młodzi Europejczycy są bierni zawodowo?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 11:58
- Młode osoby są aktywne, tylko trochę gdzie indziej - w rzeczywistości, która dla nas jest wirtualna, ale dla tych młodych nie jest, to jest ich rzeczywistość. Problem polega na tym, że my tego nie dostrzegamy - uważa prof. Maciej Duszczuk z Instytutu Polityki Społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Unia Europejska wie, dokąd płynie?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 23:00
Przywódcy 27 państw Unii Europejskiej uzgodnili na nieformalnym szczycie w Bratysławie plan działań na najbliższe miesiące. Jak oceniają go eksperci?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak w praktyce działają organizacje pozarządowe?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 11:50
- Organizacje pozarządowe mają zdolność wypełniania pewnych nisz i zabezpieczania tych potrzeb społecznych, które są niezabezpieczone - uważa prof. Marek Rymsza z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń