X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Oblicza współczesnej genetyki. Szansa czy zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 11:59
Niektóre choroby już dziś umiemy leczyć, zmieniając geny. Czy jednak działania genetyków zawsze są bezpieczne i dają tylko dobre efekty?
Audio
  • Tomasz Rożek i jego goście o współczesnej genetyce (Klub Trójki/ Trójka)
Im bardziej genetycy poznają strukturę DNA, tym odkrywają w niej więcej tajemnic
Im bardziej genetycy poznają strukturę DNA, tym odkrywają w niej więcej tajemnicFoto: Glow Images/ East News

Geny to kawałki DNA, w których zapisane są informacje o nas, o tym jak wyglądamy i jak funkcjonuje nasz organizm. Ale geny tylko częściowo wpływają na to, kim jesteśmy (ważne jest też nasze doświadczenie, otoczenie itp.).

Czy zatem jeśli mamy coś zapisanego w genach, to możemy "oszukać takie przeznaczenie"? - Są sytuacje, w których jest to niemal niemożliwe. To dotyczy całej dużej grupy tzw. chorób jednogenowych, w których mutacja w jednym genie powoduje chorobę. Ale takich sytuacji, w których nigdy nie ma ucieczki, jest stosunkowo niewiele - mówiła genetyk prof. Katarzyna Tońska.

Wojciech Mikołuszko Współcześnie odkrywane są części DNA, które nie są genami. To takie części niekodujące, których u człowieka jest bardzo dużo

Genetycznie modyfikowane rośliny to już nasza codzienność. A co z modyfikowaniem człowieka? - To możliwe i wręcz już się to robi. Są prace pokazujące modyfikację zarodków ludzkich, przy czym pochodzą one z bardziej dyskusyjnych rejonów świata, pod adresem których są różne zarzuty dotyczące etyki czy tego, że wyniki nie są powtarzalne - mówił Wojciech Mikołuszko, dziennikarz naukowy.

Po co modyfikuje się człowieka? Czy wśród genetyków nie ma strachu z tym związanego? Jak w praktyce wygląda "edycja genów" i czy dałoby się wyhodować jabłko o smaku czekolady? Między innymi o tym rozmawiał ze swoimi gośćmi Tomasz Rożek. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: prof. Katarzyna Tońska (genetyk, Uniwersytet Warszawski), Wojciech Mikołuszko (dziennikarz naukowy, autor książek popularnonaukowych) 
Data emisji: 28.02.2017
Godzina emisji: 21.10

ei/fbi

Czytaj także

"Cyfrowy łupież". Też go zostawiasz w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 10:50

- Są informacje, które wpisujemy na portalach internetowych czy w e-mailach, ale najcenniejszy [dla firm pozyskujących dane - red.] jest nasz "cyfrowy łupież", metadane - mówiła w Trójce o inwigilacji internetowej szefowa Fundacji Panoptykon, Katarzyna Szymielewicz.

rozwiń zwiń

Czytaj także

Płomień kulisty i zagadki grawitacji w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 17:36
Wygląd płomienia nie zależy od dostępu do tlenu, tylko od grawitacji. Jaki zatem kształt będzie miał płomień świecy palącej się na orbitalnej stacji kosmicznej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W jaki sposób niektóre zwierzęta widzą w nocy?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 12:11
Są takie zwierzęta, które potrafią funkcjonować w ciemności. Niektóre węże dostrzegają ciepło. Działają dokładnie tak jak kamera termowizyjna. Nietoperze zaś widzą dźwiękiem.
rozwiń zwiń