Trauma przekazywana pokoleniowo

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 10:01
Maja Lis-Turlejska przeprowadziła badania na grupie 211 osób, które mieszkały w Polsce i przeżyły jako dzieci II wojnę światową. Wśród Polaków symptomy PTSD (zaburzenie po stresie traumatycznym) miało 30.9 proc. badanych, a wśród Żydów aż 55.6 proc.!
Audio
Trauma przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu i bardzo często wymaga specjalistycznego leczenia.
Trauma przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu i bardzo często wymaga specjalistycznego leczenia.Foto: flickr/diamondR

Trauma jest przekazywana kolejnym pokoleniom. Małgorzata Dragan robiła badania polskich studentów. Poziom PTSD wynosi u nich 11,4 proc. Paweł Holas i Maja Lis-Turlejska uważają, że "być może polską paranoiczność, powszechny brak zaufania społecznego czy przejawy mowy nienawiści można by tłumaczyć (…) również poprzez to, jak Polacy radzą sobie, a raczej nie radzą z traumą II wojny i jej skutkami, przekazywanymi kolejnym pokoleniom”.

Gdybyśmy poważnie potraktowali badania i refleksję uczonych, zamiast nieustannej walki o to, kto ma rację i kto jest lepszy, należałoby…. Co należałoby zrobić? Właśnie o tym rozmawialiśmy z badaczką traumy i mechanizmów jej dziedziczenia, profesor Katarzyną Schier.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: prof. Katarzyna Schier (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 15.03.2017
Godzina emisji: 21.08

mp/ei

Czytaj także

Mindware - twoja skrzynka z mózgowymi narzędziami

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 10:22
- Jak ją przeczytasz, nie wzrośnie ci IQ, ale będziesz o wiele mądrzejszy - obiecuje autor książki "Mindware. Narzędzia skutecznego myślenia" Richard Nisbett. Czy można mu wierzyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkrycie siebie, które jest kluczowe dla rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 18:43
- Tożsamość można odkrywać lub budować. Wcześniej było mi bliższe budowanie, ale ostatnio coraz bardziej odkrywanie - twierdzi dr Elwira Brygoła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co decyduje o sukcesie sportowym, czyli psychologia sportu od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 11:05
- Na igrzyskach olimpijskich w Moskwie po raz pierwszy z naszą kadrą olimpijską pojawił się psycholog, był to prof. Rychta. Od tego czasu psychologia sportu rozwija się bardzo dynamicznie, ale cały czas w sferze mentalnej tkwią rezerwy zawodników - uważa dr Joanna Basiaga-Pasternak.
rozwiń zwiń