X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cienie IRA, Brexitu i tlącego się konfliktu w Irlandii Północnej

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 02:34
- Dla mieszkańców Belfastu mniejsze znaczenie ma religia, za to ogromnie ważne jest przywiązanie do ziemi, rozumienie swojej lojalności i przynależności poprzez kategorie terytorialne - mówi Aleksandra Łojek, autorka książki "Belfast. 99 ścian pokoju".
Audio
  • Irlandia Północna - dyskusja o jej historii i teraźniejszości (Klub Trójki)
Formalnie ta część Zjednoczonego Królestwa zamieszkiwana była od wieków przez zwaśnione grupy wyznaniowe, z których jedna ciążyła ku brytyjskiej Koronie (protestanci), druga zaś - katolicka - ku niezależnemu państwu, jakim przed wiekiem stała się  Irlandia
Formalnie ta część Zjednoczonego Królestwa zamieszkiwana była od wieków przez zwaśnione grupy wyznaniowe, z których jedna ciążyła ku brytyjskiej Koronie (protestanci), druga zaś - katolicka - ku niezależnemu państwu, jakim przed wiekiem stała się IrlandiaFoto: Roberto Casalone via Foter.com/CC BY-NC-SA

Irlandia Północna albo Ulster - od nazwy prowincji, w której się znajduje - to mały, ale bardzo doświadczony przez historię i politykę skrawek ziemi. Do końca XX wieku trwała tam wojna domowa, w której zginęło ponad 3 tys. osób. Pomimo pozornego pokoju, nad północnym krańcem wyspy wisi widmo przemocy. W samym konflikcie trudno mówić o dwóch spójnych, ścierających się grupach, jak np. Brytyjczycy i Irlandczycy, bo tożsamość Brytyjczyków mieszkających w Irlandii Północnej stanowi problem dla nich samych.

- Dlatego pojawia się trzecia kategoria: Północnoirlandczycy. Coraz więcej osób, nawet niektóre organizacje paramilitarne, uważają, że Irlandia Północna jest tak silną prowincją, że dobrze by było, gdyby stanowiła samodzielny kraj, co się nigdy nie zdarzy - opowiada Aleksandra Łojek.

Ze skomplikowaną kwestią tożsamości mieszkańców Północnej Irlandii zgadza się prof. Wawrzyniec Konarski, który nie jest w stanie wyczerpać tego tematu w czasie 30 godzin uniwersyteckich wykładów. - Myślę, że lojalizm jest formą sposobu myślenia, która wynika z przesłanek społecznych i politycznych, bo oznacza wierność wobec Korony i więzi z Wielką Brytanią. Unionizm jest ideologią polityczną, którą się stosowało na przykład w postaci zakładania kolejnych partii - zaznacza politolog.

Jak rozpoznają się ludzie w Irlandii Północnej? Czy w wyniku Brexitu zjednoczy się ona z Irlandią? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Aleksandra Łojek (socjolog, kulturoznawca, autorka książki "Belfast. 99 ścian pokoju"), prof. Wawrzyniec Konarski (politolog, Uniwersytet Jagielloński)
Data emisji: 30.03.2017
Godzina emisji: 21.07

sm/mk

Czytaj także

Belfast - miasto cierpiące na rozdwojenie jaźni

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 09:19
Stolica Irlandii Północnej to jedno z najbardziej podzielonych miast świata. W jego zakamarki i tajemnice wprowadza nas Aleksandra Łojek, autorka książki "Belfast. 99 ścian pokoju".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znieczulenie i zapomnienie. Belfast, miasto jak otwarta rana

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 02:24
- Tu można wsiąść w autobus, jechać, patrzeć na ludzi i ich twarze, i nawet nie wiadomo, kiedy mija czas - mówi Aleksandra Łojek, autorka książki o Belfaście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit doprowadzi do zjednoczenia Irlandii?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 16:42
Zwolennicy utrzymania Irlandii Północnej w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy stracili większość w północnoirlandzkim parlamencie. To wynik ostatnich wyborów, które okazały się przełomowe. Czy to oznacza, że otwiera się możliwość politycznej dyskusji o zjednoczeniu Irlandii?
rozwiń zwiń