Cienie IRA, Brexitu i tlącego się konfliktu w Irlandii Północnej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cienie IRA, Brexitu i tlącego się konfliktu w Irlandii Północnej
Formalnie ta część Zjednoczonego Królestwa zamieszkiwana była od wieków przez zwaśnione grupy wyznaniowe, z których jedna ciążyła ku brytyjskiej Koronie (protestanci), druga zaś - katolicka - ku niezależnemu państwu, jakim przed wiekiem stała się IrlandiaFoto: Roberto Casalone via Foter.com/CC BY-NC-SA

- Dla mieszkańców Belfastu mniejsze znaczenie ma religia, za to ogromnie ważne jest przywiązanie do ziemi, rozumienie swojej lojalności i przynależności poprzez kategorie terytorialne - mówi Aleksandra Łojek, autorka książki "Belfast. 99 ścian pokoju".

Posłuchaj

Irlandia Północna - dyskusja o jej historii i teraźniejszości (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Irlandia Północna albo Ulster - od nazwy prowincji, w której się znajduje - to mały, ale bardzo doświadczony przez historię i politykę skrawek ziemi. Do końca XX wieku trwała tam wojna domowa, w której zginęło ponad 3 tys. osób. Pomimo pozornego pokoju, nad północnym krańcem wyspy wisi widmo przemocy. W samym konflikcie trudno mówić o dwóch spójnych, ścierających się grupach, jak np. Brytyjczycy i Irlandczycy, bo tożsamość Brytyjczyków mieszkających w Irlandii Północnej stanowi problem dla nich samych.

- Dlatego pojawia się trzecia kategoria: Północnoirlandczycy. Coraz więcej osób, nawet niektóre organizacje paramilitarne, uważają, że Irlandia Północna jest tak silną prowincją, że dobrze by było, gdyby stanowiła samodzielny kraj, co się nigdy nie zdarzy - opowiada Aleksandra Łojek.

Ze skomplikowaną kwestią tożsamości mieszkańców Północnej Irlandii zgadza się prof. Wawrzyniec Konarski, który nie jest w stanie wyczerpać tego tematu w czasie 30 godzin uniwersyteckich wykładów. - Myślę, że lojalizm jest formą sposobu myślenia, która wynika z przesłanek społecznych i politycznych, bo oznacza wierność wobec Korony i więzi z Wielką Brytanią. Unionizm jest ideologią polityczną, którą się stosowało na przykład w postaci zakładania kolejnych partii - zaznacza politolog.

Jak rozpoznają się ludzie w Irlandii Północnej? Czy w wyniku Brexitu zjednoczy się ona z Irlandią? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Aleksandra Łojek (socjolog, kulturoznawca, autorka książki "Belfast. 99 ścian pokoju"), prof. Wawrzyniec Konarski (politolog, Uniwersytet Jagielloński)
Data emisji: 30.03.2017
Godzina emisji: 21.07

sm/mk

Polecane