X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Antonina Żabińska - niezwykła bohaterka działająca w cieniu

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 12:20
Antonina Żabińska była żoną Jana Żabińskiego - legendarnego twórcy i dyrektora warszawskiego zoo. Chociaż żyła w cieniu męża, jej życiorys pełen jest dowodów odwagi, nieprzeciętnej siły charakteru i bohaterstwa.
Audio
  • Wspomnienia o Antoninie Żabińskej (Klub Trójki)
Warszawa, 1947-05. Antonina Żabińska karmi ptaki na tarasie mieszkania. Organizator i dyrektor warszawskiego ZOO dr Jan Żabiński w swoim mieszkaniu hoduje różne gatunki zwierząt
Warszawa, 1947-05. Antonina Żabińska karmi ptaki na tarasie mieszkania. Organizator i dyrektor warszawskiego ZOO dr Jan Żabiński w swoim mieszkaniu hoduje różne gatunki zwierzątFoto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Antonina i Jan razem opiekowali się zwierzętami i ludźmi. Ich dom stał się w czasie wojny schronieniem dla Żydów – w dużej części uciekinierów z getta.

- W domu ukrywali się jednak nie tylko Żydzi, bo jednymi z pierwszych byli działacze podziemia niepodległościowego. Byli również ludzie niesprawni psychicznie, którym groziło takie samo niebezpieczeństwo jak Żydom. Wprawdzie Żydzi byli przeważający, ale pomoc i schronienie uzyskiwał ten, kto jej potrzebował - opowiadała w Trójce córka Żabińskich - Teresa.

Organizacja pomocy na tak szeroką skalę wymagała niezawodnej organizacji. Tak powstał m.in. niecodzienny system ostrzegania, którego używała Antonia Żabińska. Jak to się stało, że kobiecie udało się skutecznie prowadzić w domu niebezpieczną akcję, a po wojnie odbudować zniszczone zoo? I jaką cenę zapłaciła za ciężkie przeżycia? Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Teresy Żabińskiej-Zawadzki.  

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Teresa Żabińska-Zawadzki (córka Antoniny i Jana Żabińskich)
Data emisji: 3.04.2017
Godzina emisji: 21.08

ei/jp

Czytaj także

Więcej niż zoo. Wspomnienia Teresy Żabińskiej-Zawadzki

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 15:00
Gościem audycji jest córka długoletniego dyrektora Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie Jana Żabińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żydzi ukrywani w zoo. "Zaczęło się od kilku osób"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 12:00
– Ojciec przedstawił matce sytuację i zapytał, czy podejmą się takiego ryzyka – mówiła Teresa Żabińska-Zawadzki o bohaterskim czynie swoich rodziców Jana i Antoniny Żabińskich.
rozwiń zwiń