X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kwadratura koła, czyli jak pisać o współczesnych wydarzeniach?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 01:28
- Historyk powinien łączyć role adwokata, prokuratora i sędziego. Zasadnicza różnica jest taka, że w prawie staramy się by był jeden prawomocny wyrok, zaś w historii jest zupełnie na odwrót - mówi politolog prof. Antoni Dudek.
Audio
  • Jak pisać o współczesnej historii? (Klub Trójki)
Najtrudniej pisać o wydarzeniach historycznych, które miały miejsce w niezbyt odległej przeszłości
Najtrudniej pisać o wydarzeniach historycznych, które miały miejsce w niezbyt odległej przeszłościFoto: psv/ Shutterstock

Dość często, gdy historycy piszą o współczesnych wydarzeniach są oskarżani o to, że wchodzą na grunt polityki. - To jest w zasadzie kwadratura koła, choć można dbać o określone kryteria jak precyzja języka, krytyka źródeł. Jeśli o komunizmie źle mówią komuniści, to jest argument silniejszy niż ten z perspektywy antykomunistów. Krótko mówiąc, są pewne kryteria formalne, które pozwalają autorowi opracowania dziejów współczesnych trochę bardziej przybliżyć się do prawdy - mówi prof. Wojciech Roszkowski, historyk.

Z tym zdaniem zgadzają się inni goście Grzegorza Górnego. Dla profesora Antoniego Dudka pewne trudności w opisywaniu współczesnych wydarzeń pojawiły się m.in. przy okazji publikacji na temat katastrofy smoleńskiej. - Jak człowiek się czymś takim zajmuje, to musi się liczyć z konsekwencjami. Co jakiś czas spotykam bohaterów moich książek i dlatego pisze się je inaczej niż te np. o Mieszku I, którego nikt ze współczesnych na oczy nie widział - opowiada historyk i autor m.in. "Historii politycznej Polski 1989-2015".

Jakie wyzwania stoją przed historykami najnowszych dziejów Polski? Jak pisać o współczesnych wydarzeniach? W jaki sposób opowiadać o ludziach i faktach, które do dziś wzbudzają kontrowersje i doprowadzają do zaciekłych polemik? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: prof. Antoni Dudek (historyk, politolog), dr Paweł Skibiński (historyk, politolog, publicysta), prof. Wojciech Roszkowski (historyk)
Data emisji:
17.05.2017
Godzina emisji: 21.07

sm/ei

Czytaj także

Była sanitariuszka: nie płakaliśmy, bo nie było na to czasu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 18:35
- Gdy miałam 14 lat, w ciągu dwóch lat przeszłam szkołę konspiracji, łącznie z posługiwaniem się bronią. Stałam się drużynową i ważnym elementem naszego oddziału - mówi Barbara Żugajewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne dziedzictwo sarmackie. Jesteśmy jego ofiarami czy dziećmi?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 01:17
- Dzięki temu, że sarmatyzm jest piętnowany, to istnieje w dyskursie. I wypływa również temat kultury staropolskiej - mówi historyk dr Jacek Kowalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współpraca służb PRL z organizacjami terrorystycznymi

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 15:52
- Główna teza książki "Zabójcze układy", że służby PRL miały bliskie kontakty i współpracowały z różnymi organizacjami o charakterze terrorystycznym, jest jak najbardziej uprawiona - przekonuje autor pozycji Przemysław Gasztold. Współpraca ta odbywała się zarówno na płaszczyźnie ideologicznej, jak i biznesowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

O tym, jak dawniej bywało na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 20:00
- Przypominając o Kresach, o polskiej kulturze, która się tam narodziła, spłacam swój dług w stosunku do poprzednich pokoleń - mówi Joanna Biniszewska, która prowadzi pod Warszawą Muzeum Lwowa i Kresów Wschodnich.
rozwiń zwiń