Kwadratura koła, czyli jak pisać o współczesnych wydarzeniach?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 01:28
- Historyk powinien łączyć role adwokata, prokuratora i sędziego. Zasadnicza różnica jest taka, że w prawie staramy się by był jeden prawomocny wyrok, zaś w historii jest zupełnie na odwrót - mówi politolog prof. Antoni Dudek.
Audio
  • Jak pisać o współczesnej historii? (Klub Trójki)
Najtrudniej pisać o wydarzeniach historycznych, które miały miejsce w niezbyt odległej przeszłości
Najtrudniej pisać o wydarzeniach historycznych, które miały miejsce w niezbyt odległej przeszłościFoto: psv/ Shutterstock

Dość często, gdy historycy piszą o współczesnych wydarzeniach są oskarżani o to, że wchodzą na grunt polityki. - To jest w zasadzie kwadratura koła, choć można dbać o określone kryteria jak precyzja języka, krytyka źródeł. Jeśli o komunizmie źle mówią komuniści, to jest argument silniejszy niż ten z perspektywy antykomunistów. Krótko mówiąc, są pewne kryteria formalne, które pozwalają autorowi opracowania dziejów współczesnych trochę bardziej przybliżyć się do prawdy - mówi prof. Wojciech Roszkowski, historyk.

Z tym zdaniem zgadzają się inni goście Grzegorza Górnego. Dla profesora Antoniego Dudka pewne trudności w opisywaniu współczesnych wydarzeń pojawiły się m.in. przy okazji publikacji na temat katastrofy smoleńskiej. - Jak człowiek się czymś takim zajmuje, to musi się liczyć z konsekwencjami. Co jakiś czas spotykam bohaterów moich książek i dlatego pisze się je inaczej niż te np. o Mieszku I, którego nikt ze współczesnych na oczy nie widział - opowiada historyk i autor m.in. "Historii politycznej Polski 1989-2015".

Jakie wyzwania stoją przed historykami najnowszych dziejów Polski? Jak pisać o współczesnych wydarzeniach? W jaki sposób opowiadać o ludziach i faktach, które do dziś wzbudzają kontrowersje i doprowadzają do zaciekłych polemik? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: prof. Antoni Dudek (historyk, politolog), dr Paweł Skibiński (historyk, politolog, publicysta), prof. Wojciech Roszkowski (historyk)
Data emisji:
17.05.2017
Godzina emisji: 21.07

sm/ei

Czytaj także

Była sanitariuszka: nie płakaliśmy, bo nie było na to czasu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 18:35
- Gdy miałam 14 lat, w ciągu dwóch lat przeszłam szkołę konspiracji, łącznie z posługiwaniem się bronią. Stałam się drużynową i ważnym elementem naszego oddziału - mówi Barbara Żugajewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne dziedzictwo sarmackie. Jesteśmy jego ofiarami czy dziećmi?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 01:17
- Dzięki temu, że sarmatyzm jest piętnowany, to istnieje w dyskursie. I wypływa również temat kultury staropolskiej - mówi historyk dr Jacek Kowalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współpraca służb PRL z organizacjami terrorystycznymi

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 15:52
- Główna teza książki "Zabójcze układy", że służby PRL miały bliskie kontakty i współpracowały z różnymi organizacjami o charakterze terrorystycznym, jest jak najbardziej uprawiona - przekonuje autor pozycji Przemysław Gasztold. Współpraca ta odbywała się zarówno na płaszczyźnie ideologicznej, jak i biznesowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

O tym, jak dawniej bywało na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 20:00
- Przypominając o Kresach, o polskiej kulturze, która się tam narodziła, spłacam swój dług w stosunku do poprzednich pokoleń - mówi Joanna Biniszewska, która prowadzi pod Warszawą Muzeum Lwowa i Kresów Wschodnich.
rozwiń zwiń