X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Natura małpiego umysłu. Jak zrozumieć mądrość zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 00:44
- Ciekawe jest, że to co w nas specyficznie ludzkie, zdaje się wyrastać z czegoś, co można znaleźć u gatunków siostrzanych - mówi kognitywista dr Mateusz Hohol. Jak wiele wspólnego mamy zatem ze zwierzętami?
Audio
  • Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt? (Klub Trójki)
Według de Waala niepotrzebnie wbijamy się w dumny, wręcz arogancki antropocentryzm. Świadomość jest - powiada autor - jak plaża usypana przez ocean ewolucji. Owszem, jesteśmy gdzieś na jednym z najwyższych miejsc tej plaży, ale właściwie czemu ma służyć nieustanne tropienie tego, co uczyniło z nas ludzi?
Według de Waala niepotrzebnie wbijamy się w dumny, wręcz arogancki antropocentryzm. Świadomość jest - powiada autor - jak plaża usypana przez ocean ewolucji. Owszem, jesteśmy gdzieś na jednym z najwyższych miejsc tej plaży, ale właściwie czemu ma służyć nieustanne tropienie "tego, co uczyniło z nas ludzi"?Foto: Karl Steiner / Shutterstock

Frans de Waal to wybitny uczony holenderski, który szuka tego, co nas łączy ze zwierzętami. Jego książka "Bystre zwierzę" jest opatrzona interesującym podtytułem: "Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt". De Waal szuka "ludzkich" cech i zdolności u zwierząt.

- Jeśli de Waal chce nas czegoś nauczyć to tego, że to nie jest konkurs, w którym mamy więcej punktów nad szympansem czy dżdżownicą, tylko jesteśmy po części na innych skalach - opowiada filozof przyrody dr Łukasz Lamża.

Zdaniem dr Mateusza Hohola nie ma konkursu na płaszczyźnie jakościowej, ale jest np. pod względem ilościowym. - Możemy patrzeć, jak bardzo różne gatunki zwierząt są blisko lub daleko od nas. Zgadzam się, że nie ma sensu robienie skali, ale z pewnością możemy zauważyć, że jest w nas - ludziach sporo z małpy, a w małpach człekokształtnych sporo z człowieka. I jest to sprawa niebłaha - komentuje kognitywista.

Kiedy u małp zaczyna się empatia? Czy mają one świadomość? O tym, co nas łączy ze zwierzętami (i co dzieli) mówimy więcej w nagraniu audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Łukasz Kwiatek (filozof i kognitywista, Centrum Kopernika), dr Mateusz Hohol (kognitywista, PAN), dr Łukasz Lamża (filozof przyrody)
Data emisji:
19.06.2017
Godzina emisji: 21.07

sm/ei

 

Czytaj także

Peter Wohlleben o sekretnym życiu drzew i zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 01:17
- Lepiej dla nas żyć wśród stworzeń, które odczuwają podobnie jak my, bo przecież nie chcielibyśmy być otoczeni biorobotami. Ludzie pytani o to, co wolą: pieniądze czy szczęście, opowiadają się za tym drugim, a przecież szczęście to uczucia - mówi autor "Duchowego życia zwierząt", Peter Wohlleben.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy bez empatii żyłoby nam się lepiej?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 13:37
"Przeciw empatii" to tytuł książki wybitnego amerykańskiego psychologa Paula Blooma. Empatia jest powszechnie traktowana jak "uniwersalny rozpuszczalnik" tego, co w nas i między nami złe i ciemne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 11:00
Wyniki badań rezonansem magnetycznym wykazały, że ludzki mózg inaczej przetwarza informacje o osobach, które są zaliczane do grupy własnej, a inaczej informacje o osobach, od których wolelibyśmy się odciąć - do takich wniosków doszli badacze zespołu Susan Fiske.
rozwiń zwiń