Natura małpiego umysłu. Jak zrozumieć mądrość zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 00:44
- Ciekawe jest, że to co w nas specyficznie ludzkie, zdaje się wyrastać z czegoś, co można znaleźć u gatunków siostrzanych - mówi kognitywista dr Mateusz Hohol. Jak wiele wspólnego mamy zatem ze zwierzętami?
Audio
  • Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt? (Klub Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Karl Steiner / Shutterstock

Frans de Waal to wybitny uczony holenderski, który szuka tego, co nas łączy ze zwierzętami. Jego książka "Bystre zwierzę" jest opatrzona interesującym podtytułem: "Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt". De Waal szuka "ludzkich" cech i zdolności u zwierząt.

- Jeśli de Waal chce nas czegoś nauczyć to tego, że to nie jest konkurs, w którym mamy więcej punktów nad szympansem czy dżdżownicą, tylko jesteśmy po części na innych skalach - opowiada filozof przyrody dr Łukasz Lamża.

Zdaniem dr Mateusza Hohola nie ma konkursu na płaszczyźnie jakościowej, ale jest np. pod względem ilościowym. - Możemy patrzeć, jak bardzo różne gatunki zwierząt są blisko lub daleko od nas. Zgadzam się, że nie ma sensu robienie skali, ale z pewnością możemy zauważyć, że jest w nas - ludziach sporo z małpy, a w małpach człekokształtnych sporo z człowieka. I jest to sprawa niebłaha - komentuje kognitywista.

Kiedy u małp zaczyna się empatia? Czy mają one świadomość? O tym, co nas łączy ze zwierzętami (i co dzieli) mówimy więcej w nagraniu audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Łukasz Kwiatek (filozof i kognitywista, Centrum Kopernika), dr Mateusz Hohol (kognitywista, PAN), dr Łukasz Lamża (filozof przyrody)
Data emisji:
19.06.2017
Godzina emisji: 21.07

sm/ei

 

Czytaj także

Peter Wohlleben o sekretnym życiu drzew i zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 01:17
- Lepiej dla nas żyć wśród stworzeń, które odczuwają podobnie jak my, bo przecież nie chcielibyśmy być otoczeni biorobotami. Ludzie pytani o to, co wolą: pieniądze czy szczęście, opowiadają się za tym drugim, a przecież szczęście to uczucia - mówi autor "Duchowego życia zwierząt", Peter Wohlleben.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy bez empatii żyłoby nam się lepiej?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 13:37
"Przeciw empatii" to tytuł książki wybitnego amerykańskiego psychologa Paula Blooma. Empatia jest powszechnie traktowana jak "uniwersalny rozpuszczalnik" tego, co w nas i między nami złe i ciemne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 11:00
Wyniki badań rezonansem magnetycznym wykazały, że ludzki mózg inaczej przetwarza informacje o osobach, które są zaliczane do grupy własnej, a inaczej informacje o osobach, od których wolelibyśmy się odciąć - do takich wniosków doszli badacze zespołu Susan Fiske.
rozwiń zwiń