Kto jeśli nie Putin? Rozmowa o przyszłości Rosji

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 12:30
Grzegorz Górny w "Klubie Trójki" poprosił swoich gości o analizę modelu i próbę przewidzenia przyszłości obecnej władzy w Rosji, którą uosabia Władimir Putin.  
Audio
  • Rozmowa o teraźniejszości i przyszłości Rosji (Klub Trójki/ Trójka)
Kim dla Rosjan jest Władimir Putin?
Kim dla Rosjan jest Władimir Putin? Foto: PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN

Czy Putin jest zatem władcą absolutnym? Czy ma taką władzę, jak kiedyś car? A może jest bardziej jak Stalin?

- Putin był człowiekiem troszeczkę znikąd, takim wyciągniętym przez Borysa Jelcyna i emanacją systemu. Potem jego władza rosła z kadencji na kadencję. Ale, żeby to był władca absolutny taki, jak Stalin, tego bym nie powiedziała - przyznała dziennikarka Maria Przełomiec.

Dziennikarz Piotr Skwieciński podkreślił zaś, że cechą Kremla jest nieprzenikliwość i hermetyczność. - Dlatego trzeba do tematu podchodzić ostrożnie. Ale moim zdaniem Putin nigdy nie był marionetką, natomiast w jakimś momencie był emanacją elity jelcynowskiej. Nie jest wszechwładnym carem, ale się wyemancypował. Można go trochę porównać do Breżniewa - powiedział.  

Jak ważni na Kremlu są ludzie ze służb specjalnych? Czy Władimir Putin czuje się silnym władcą? Jaka przyszłość czeka rosyjską władzę? Czy istnieje alternatywa dla obecnego modelu władzy w Rosji? O tym wszystkim mówiliśmy w "Klubie Trójki". Zapraszamy do słuchania.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: Maria Przełomiec (prowadząca audycję "Studio Wchód" w TVP), Piotr Skwieciński (zastępca redaktora naczelnego tygodnika "wSieci", autor książki "Kompleks Rosji")
Data emisji:
28.06.2017
Godzina emisji: 21.08

ei/czaj

Czytaj także

Chrześcijaństwo jak dynamit w posadach dawnego świata

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 02:16
- W sensie głębokości przemiany, która nastąpiła po tym, jak Chrystus przyszedł z dobrą nowiną, został ukrzyżowany i zmartwychwstał, są to wydarzenia, które spowodowały, że świat obrał zupełnie nowy kurs - mówi historyk, prof. Wojciech Roszkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński - pisarz wielowymiarowy

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 10:14
- Gustaw Herling-Grudziński był pisarzem metafizycznym. To znaczy, że wbrew bardzo popularnemu wyobrażeniu, że był jedynie członkiem redakcji "Kultury" lub pisarzem politycznym, przez całe swoje życie zadawał sobie pytania dotyczące istoty człowieczeństwa - mówił prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń