X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Bez kontrkultury dzisiejszy świat byłby nie do zniesienia"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 00:52
- Nie wyobrażam sobie dzisiejszego świata bez kontrkultury. Bez tej ogromnej pracy, którą wykonało dla nas pokolenie lat 60. ten świat byłby nie do zniesienia - mówi prof. Jerzy Jarniewicz, autor książki "All you need is love. Sceny z życia kontrkultury".
Audio
Właśnie obchodzimy 50. rocznicę Lata Miłości. Kontrkultura chciała zmienić system: rasizm, hipokryzja, autorytaryzm, seksizm, konsumpcjonizm Co z tego wyszło?
Właśnie obchodzimy 50. rocznicę Lata Miłości. Kontrkultura chciała zmienić system: rasizm, hipokryzja, autorytaryzm, seksizm, konsumpcjonizm… Co z tego wyszło?Foto: Christine Langer-Pueschel / Shutterstock

Wyd. Znak Wyd. Znak

Zanim prof. Jerzy Jarniewicz zdecydował się napisać książkę "All you need is love. Sceny z życia kontrkultury", przez wiele lat nosił się z tym pomysłem, czytał rozliczne lektury na ten temat i zastanawiał na ideami, jakie ze sobą niesie. - Moja książka jest bardzo osobistą wypowiedzią kogoś, kto na kontrkulturę się nie załapał, choć potrafię rozpoznać twarze jej bohaterów, docierała ona do mnie w późniejszych latach znacznie bardziej świadomie. Była mi bliska i żywa, dzięki osobom, które żyły tym ruchem i uosabiały swoim życiem jej ideały w latach 70., 80., 90. i później - opowiada gość Trójki.

Kontrkulturze, jak podkreśla profesor, zawdzięczamy nie tylko znakomitą muzykę, która do dziś ma wierne grono miłośników, ale również ruchy emancypacyjne, feministyczne, obyczajowość i świadomość ekologiczną. - Tych wszystkich długów, które mamy wobec kontrkultury, jest multum. Można by powiedzieć nawet o tak podstawowej sprawie jak kwestia równości obywatelskiej - wymienia Jerzy Jarniewicz.

Pomimo starań, kontrkulturze nie udało się zmienić systemu. O tym, dlaczego tak się stało, i czy jej ideały zostały pochłonięte przez konsumpcjonizm, mówiliśmy w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość:
 prof. Jerzy Jarniewicz (autor książki "All you need is love. Sceny z życia kontrkultury", poeta, tłumacz)
Data emisji:
11.07.2017
Godzina emisji: 
21.08

sm/czaj

 

Czytaj także

Katarzyna Kobro. "Otworzyła rzeźbę na przestrzeń"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 14:30
- Patrząc na jej rzeźby, widzowie mogą zobaczyć matematykę i konstruktywizm, ale ona pamiętała też o emocjach, którymi rzeźba miała być przepojona - uważa Małgorzata Czyńska, autorka biografii Katarzyny Kobro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mój los nie jest wyjątkowy". Trójkowe spotkanie z Breytenem Breytenbachem (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 11:19
– On jest jednym z tych poetów, którzy budują swoje dzieło także poprzez swój los, poprzez dodanie do poezji bardzo trudnego życia – mówi o Breytenbachu Adam Zagajewski.
rozwiń zwiń