X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

By drugi Katyń nie popadł w zapomnienie - spór o KL Gusen

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 23:47
- Ostatnio przyjęło się mówić o Gusen, że jest to drugi Katyń i nie w tym żadnej przesady. W Gusen zginęło około 30 tysięcy Polaków, z czego większość posiadała wyższe wykształcenie - mówi Rafał Geremek, autor filmu dokumentalnego "Gusen. Wojna o pamięć".
Audio
  • Jaka jest historia KL Mauthausen-Gusen? (Klub Trójki)
Pozostałości zabudowań obozu koncentracyjnego Mauthausen
Pozostałości zabudowań obozu koncentracyjnego MauthausenFoto: FINDELMUNDO / Shutterstock

Z 47 obozów zagłady w Austrii zachował się do dziś tylko jeden: KL Mauthausen-Gusen. Obecnie trwają przygotowania do zlikwidowania resztek po obozie Gusen, na co nie godzi się strona polska i jest w sporze z władzami austriackimi. Trafił tam m.in. Stanisław Staszewski, a wśród ofiar byli Henryk Sławik, zwany polskim Schindlerem i Mieczysław Prószyński, wybitny wynalazca.

- Jest to miejsce szczególne, bo powstało bezpośrednio przed wybuchem wojny z Polską i było dedykowane Polakom. Nieprzypadkowo w Gusen właśnie w 1942 roku 97 procent składu więźniów stanowili Polacy - opowiada Rafał Geremek.

O historii obozu, pamięci tego miejsca i pomyśle zlikwidowania resztek po obozie Gusen mówimy więcej w nagraniu audycji. Marek Zając opowiedział nam również o tym, jak przebiegają rozmowy pomiędzy Polską i Austrią w sprawie tego obozu. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: Marek Zając (sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej), Rafał Geremek (autor filmu dokumentalnego "Gusen. Wojna o pamięć", reżyser, dokumentalista)
Data emisji:
12.07.2017
Godzina emisji: 21.09

sm/gs

Czytaj także

Ulmowie i inni niezwykli bohaterowie, którzy ratowali Żydów

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 06:54
- W mojej rodzinie raczej nie wspominało się o Ulmach. O całej historii dowiedziałam się przeglądając w dzieciństwie zdjęcia rodzinne. Tych osób zupełnie nie rozpoznawałem i pytałem, kim są - mówi historyk Mateusz Szpytma z IPN, krewny Józefa i Wiktorii Ulmów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pojmować XX-wieczne totalitaryzmy?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 11:58
- Nie mamy wypracowanej całościowej wizji i koncepcji tego, jak pojmować totalitaryzm - mówi  prof. Paweł Kaczorowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwadratura koła, czyli jak pisać o współczesnych wydarzeniach?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 01:28
- Historyk powinien łączyć role adwokata, prokuratora i sędziego. Zasadnicza różnica jest taka, że w prawie staramy się by był jeden prawomocny wyrok, zaś w historii jest zupełnie na odwrót - mówi politolog prof. Antoni Dudek.
rozwiń zwiń