X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Przerwy w pracy" zamiast strajku. Gorący sierpień w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 01:45
– Stocznia Gdańska w czasie strajków 1980 roku to był kawałek wolnej Polski – mówi reportażystka i działaczka opozycji, Janina Jankowska.
Audio
  • Sierpień 1980 roku z dzisiejszej perspektywy (Klub Trójki)
W sierpniu 1980 doszło do licznych akcji protestacyjnych i masowych strajków, co dało początek trwałym przemianom społeczno-ustrojowym. Strajki zostały zapoczątkowane w lipcu 1980 na Lubelszczyźnie, w Stoczni Gdańskiej w dniach 14-31 sierpnia 1980. Fala strajków objęła cały kraj - razem 200 zakładów z 80 tys. pracowników
W sierpniu 1980 doszło do licznych akcji protestacyjnych i masowych strajków, co dało początek trwałym przemianom społeczno-ustrojowym. Strajki zostały zapoczątkowane w lipcu 1980 na Lubelszczyźnie, w Stoczni Gdańskiej w dniach 14-31 sierpnia 1980. Fala strajków objęła cały kraj - razem 200 zakładów z 80 tys. pracownikówFoto: Zenon Mirota/Wikimedia Commons, lic. CC BY-SA 3.0 pl

W obliczu sierpniowych strajków 1980 roku w Stoczni Gdańskiej Polskie Radio nie chciało wysłać swoich reporterów na miejsce zdarzeń, w związku z czym Janina Jankowska zabrała prywatny sprzęt i sama pojechała na wybrzeże. – Stoczniowcy nie chcieliby mnie wpuścić gdybym powiedziała, że jestem dziennikarką Polskiego Radia, które wówczas nie mówiło o strajkach, tylko o "przerwach w pracy". Podszyłam się pod dziennikarkę prasową, by wejść do środka. Wszystkich nas wpuszczono razem i nie było już istotne, czy ktoś jest z "Trybuny Ludu" czy nie, nie chciano wpuścić tylko radia i telewizji, bo okłamywały widzów i słuchaczy – wyjaśnia dziennikarka.

Po latach szybkie zakończenie strajku w Stoczni Gdańskiej oceniano jako błąd ze strony Lecha Wałęsy. O wydarzeniach owych dni, bohaterach tamtych wydarzeń i ich ocenie z dzisiejszej perspektywy mówimy więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

W czasie audycji słuchaliśmy fragmentów reportażu Janiny Jankowskiej "Polski Sierpień", który zdobył nagrodę Prix Italia i był jednym z pierwszych dokumentów dotyczących strajku Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Gość: Janina Jankowska (reportażystka)
Data emisji:
31.08.2017
Godzina emisji: 
21.09

sm/ab

Czytaj także

Kornel Morawiecki o narodzinach Solidarności Walczącej

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 12:00
35 lat temu, 13 czerwca 1982 roku, we Wrocławiu miała miejsce pierwsza demonstracja Solidarności Walczącej - organizacji, która chciała być bardziej bezkompromisowa i radykalniej sięgała po hasła wolnościowe. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

22 lipca - święto szczęśliwie zapomniane

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 01:11
- Święto 22 lipca po paru latach wyjątkowo i całkowicie zaginęło w świadomości moich uczniów - opowiada Jan Wróbel, nauczyciel historii i publicysta.
rozwiń zwiń