X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odkrycie na Krecie. Kiedy postawiliśmy pierwszy krok?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 01:05
- Nie można pomylić ludzkiej stopy z odciskami wilka, dzika czy małpy. W odkrytych na Krecie śladach nie widać prymitywnej budowy, a pięknie eksponowaną dwunożność o wyprostowanej postawie ciała, charakterystycznej dla człowieka - mówi dr Gerard Gierliński.
Audio
  • Odkrycie na Krecie. Kiedy postawiliśmy pierwszy krok? (Klub Trójki)
Najstarsze z dotychczas opisanych ślady dwunożnych homininów odkrył na Krecie międzynarodowy zespół badaczy pod kierunkiem polskiego paleontologa. Ich wiek szacowany jest na 5,7 mln lat
Najstarsze z dotychczas opisanych ślady dwunożnych homininów odkrył na Krecie międzynarodowy zespół badaczy pod kierunkiem polskiego paleontologa. Ich wiek szacowany jest na 5,7 mln latFoto: Gerard Gierliński/Państwowy Instytut Geologiczny

Polski paleontolog dokonał niezwykłego odkrycia praludzkich śladów na Krecie. Dotychczas najstarsze ślady praludzkie, znalezione w Afryce, oceniane były na ok. 3,7 mln lat. Te odkryte przez dra Gerarda Gierlińskiego są o ok. dwa miliony lat starsze i zmuszają do refleksji nad historią ludzkości i do myślenia o tym, skąd tak naprawdę się wywodzimy.

- Odkryliśmy trzy ścieżki śladów, łącznie ok. 50 sztuk. Są bardzo dobrze zachowane na powierzchni około 100 metrów kwadratowych w Trachilos na Krecie. Co ciekawe, znajdują się one w miejscu eksponowanym, na publicznej plaży, odwiedzanej tłumnie przez turystów. Ja też trafiłem tam jako turysta na wakacjach - opowiada wybitny paleontolog.

Jaka jest historia śladów w Trachilos? Kto je pozostawił? Jak zmieniają nasze spojrzenie na historię ludzkości? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: dr Gerard Gierliński (paleontolog z Państwowego Instytutu Geologicznego)
Data emisji:
11.09.2017
Godzina emisji: 21.06

sm/mk

Czytaj także

Natura małpiego umysłu. Jak zrozumieć mądrość zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 00:44
- Ciekawe jest, że to co w nas specyficznie ludzkie, zdaje się wyrastać z czegoś, co można znaleźć u gatunków siostrzanych - mówi kognitywista dr Mateusz Hohol. Jak wiele wspólnego mamy zatem ze zwierzętami?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedmioty, które opisują nasze historie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 02:00
Dyrektor Muzeum Brytyjskiego w Londynie Neil MacGregor napisał książkę "A History Of The World In 100 Objects". Pokazuje w niej związki między cywilizacjami i epokami, opisując za każdym razem jeden konkretny eksponat z muzealnej kolekcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trepanacja czaszki w średniowiecznym szpitalu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 15:00
Dość powszechna jest opinia, że w wiekach średnich gorsza od choroby była tylko wizyta u lekarza. Czy tak było naprawdę?
rozwiń zwiń