X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polskie modernizacje. Historia zmagań o lepsze jutro

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 13:00
– Pojawia się optymizm, realizują się marzenia przedstawicieli elit, którzy mówią, że Polsce potrzebna jest nowoczesność, że Polska powinna się stać jak Francja czy Wielka Brytania – charakteryzuje okresy modernizacji dr Piotr Koryś.
Audio
  • Polskie modernizacje. Historia zmagań o lepsze jutro (Klub Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: somsak nitimongkolcha/Shutterstock
pomnikAK1200.jpg
Dlaczego stawiamy i burzymy pomniki?

Wielokrotnie jednak polskie wysiłki modernizacyjne Polski zostają przerwane. – Przychodzi wojna, która dewastuje kraj. Jesteśmy położeni między Rosją a Niemcami, co zwłaszcza w pierwszej połowie XX wieku nie było szczęśliwym położeniem – podkreśla gość Dariusza Bugalskiego.

Jednak nie wszystkie polskie modernizacje kończą się bez sukcesu ze względu konfliktów. – Drugi problem jest taki, że dochodzimy do pewnego momentu, do jakiego doszła w 1975 roku ekipa polityczna i gospodarcza Edwarda Gierka i nagle się okazuje, że krok dalej trudno zrobić, jeśli chodzi o doganianie Zachodu. Dzieje się tak zazwyczaj przy osiągnięciu 40 procent PKB per capita Stanów Zjednoczonych – wyjaśnia dr Piotr Koryś.

mózg sztuczna inteligencja nauka 1200.jpg
Czy jesteśmy już tylko zbiorem danych?

Co sprawiło, że krajom takim jak Szwecja czy Japonia, udało się przeprowadzić udane, dające stałe przemiany modernizacyjne? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: dr Piotr Koryś, historyk gospodarki i ekonomista (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji:
 9.10.2017
Godzina emisji: 21.08

gs/ab

Czytaj także

Sądy rozdarte pomiędzy prawem i niesprawiedliwością

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 23:43
– Potrzeba nam reform i zmian. Powinny być one przedyskutowane i napisane z myślą o obywatelu. Niezawisły sędzia winien orzekać na gruncie dobrego, mądrego i stabilnego prawa w godnych warunkach. Niestety często jest z tym kłopot – mówi sędzia Barbara Piwnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoła po fińsku. Relaks i radość drogą do wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 23:42
– Największym zdziwieniem było dla mnie to, że moi koledzy mieli czas na odprężenie w czasie dnia pracy, dzięki czemu byli lepszymi nauczycielami – mówi amerykański pedagog i autor książki "Fińskie dzieci uczą się najlepiej" Timothy D. Walker.
rozwiń zwiń