Czy zwierzęta potrafią tworzyć sztukę?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 16:00
Czy zwierzęta mają estetyczne potrzeby? To pytanie podsunęła książka "Rzecz o ptakach", która właśnie ukazała się w polskim przekładzie.
Audio
  • Czy zwierzęta potrafią tworzyć sztukę? (Klub Trójki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: KaptenMike/Pixabay.com

Jej autorem jest 31-letni Noah Strycker, amerykański ornitolog, podróżnik, pisarz, publicysta.

Jedne zwierzęta są zabijane, żeby służyć jako atrakcyjna "forma", inne traktowane w okrutny sposób, bo w pogoni za rozgłosem rzekomo wrażliwi twórcy zapominają o elementarnych potrzebach swej żywej "sztuki" – skazują zwierzęta na ból, cierpienia i stres. To efekt rozpowszechnienia modnej w ostatnim pięcioleciu sztuki "posthumanistycznej".

Nie tylko człowiek tworzy sztukę. – Są takie ptaki, altanniki, które w porze godowej budują altanki, takie niewielkie konstrukcje. Samica ogląda je i na podstawie własnego gustu czy też zmysłu estetycznego, wybiera tę, która jej się najbardziej podoba i – w konsekwencji – samca, jej autora – opowiada prof. Tadeusz Kaleta.

Patryk Pyciński, opiekun słoni w warszawskim zoo, zwrócił uwagę, że sztuka tworzona przez zwierzęta często jest jedynie efektem tresury. – Treserzy w Azji uczą słonie pewnych bodźców. Są to bodźce bólowe, powtarzanie zachowań po treserze. Taka "sztuka" jest wręcz produkowana. Nie jest jednak prawdziwa, to tylko produkt – tłumaczy gość "Klubu Trójki".

Jakie jeszcze dylematy moralne towarzyszą pracom tworzonym przez zwierzęta? Czy sztuką jest używanie martwych istot do budowania instalacji artystycznych? Więcej na ten temat w dołączonym nagraniu, zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Materiał reporterski: Gabriela Darmetko
Goście: prof. Tadeusz Kaleta (zoolog), Patryk Pyciński (opiekun słoni w warszawskim zoo)
Data emisji: 25.10.2017
Godzina emisji: 21.09

ml/ab

Czytaj także

Tatra, Mała i Sabina, czyli niedźwiedzice znów w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 08:00
Niedźwiedzice z warszawskiego zoo to trzy niezwykłe starsze panie. Nie warto więc zabawiać się ich kosztem…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie jest miejsce kota w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 18:00
Są tajemnicze i nieprzewidywalne. Potrafią lenić się całymi dniami, by w mgnieniu oka tryskać energią. Koty, bo o nich mowa, są obecne w naszych domach, ale także w kulturze, od bardzo dawna.
rozwiń zwiń