Trudny czas w stosunkach polsko-ukraińskich

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 10:30
Polsko-ukraiński dialog historyczny napotykał w roku 2017 wiele trudnych, wręcz kryzysowych momentów. Jakie są prognozy dotyczące stosunków z naszym wschodnim sąsiadem? Czy możliwe jest dojście do porozumienia?
Audio
  • Trudny czas w stosunkach polsko-ukraińskich (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: danielo/Shutterstock.com

uchodzcy_1200.jpg
Angela Merkel i polityczny chaos

Jednym z najbardziej jaskrawych przykładów zaogniania stosunków polsko-ukraińskich była przeprowadzona w tym roku rozbiórka pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu. Ustawiony nielegalnie w 1994 roku pomnik został usunięty przez władze gminy Stubno. – Wydarzenie w Hruszowicach zamknęło pewną sekwencję zdarzeń w Polsce. Rozpoczęły się one mniej więcej w momencie rosyjskiej agresji w Donbasie, kiedy to niszczono znajdujące się na terenie RP legalne miejsca pamięci. Było to monitorowane przez sympatyków strony rosyjskiej i wykorzystywane przez nich jako element wojny hybrydowej z Ukrainą. Pokazywano to w Rosji jako element walki ze światowym banderyzmem. Pod takim samym hasłem prowadzone są działania wojenne w Donbasie – mówi Mirosław Skórka, członek Związku Ukraińców w Polsce.

Stosunki polsko-ukraińskie dawno nie były tak napięte. Z jednej strony Kijów oskarża Warszawę o brak reakcji na niszczenie ukraińskich miejsc pamięci, z drugiej zaś, mając w pamięci bolesne wydarzenia, takie jak rzeź wołyńska, Polska nie godzi się na rozwój kultu UPA i Stepana Bandery. Czy istnieje wyjście z powstałego impasu? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Mirosław Skórka (publicysta, członek Związku Ukraińców w Polsce), Piotr Skwieciński (publicysta tygodnika "wSieci")
Data emisji: 21.12.2017
Godzina emisji: 21.09

ml/iwo

Czytaj także

Ukraina kontra Rosja przed Trybunałem w Hadze

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 10:36
- To, do czego dąży Ukraina, to uznanie przez jakiś międzynarodowy trybunał faktu, że aneksja Krymu była nielegalna i że Rosja rozpoczęla wojnę na Ukrainie - twierdzi Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjska gra na wschodniej flance NATO

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 22:00
Władimir Putin od lat modernizuje armię. Po letargu lat 90. wojsko rosyjskie konsekwentnie ulepsza swój sprzęt, struktury i strategie. Jak to wpływa na bezpieczeństwo państw NATO, a zwłaszcza Polski?
rozwiń zwiń