X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co stało się z dziełami sztuki skradzionymi podczas II wojny światowej?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 09:57
Przed 1939 rokiem w narodowych muzeach wisiały obrazy wybitnych artystów, takich jak: Rafael Santi, Leonardo da Vinci czy Pieter Bruegel. Podczas wojny zaginęło około pół miliona dzieł sztuki, nie tylko malarskiej. Dlaczego tak niewiele o nich wiemy?
Audio
  • Co stało się z dziełami sztuki zagrabionymi w czasie II wojny światowej? (Klub Trójki)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Alex Segre/Shutterstock

Już na samym początku II wojny światowej Niemcy zagrabili z polskich zbiorów najsłynniejsze dzieła wybitnych artystów. Dziś prawdopodobnie większość z nich znajduje się w rękach prywatnych. Oprócz znanych obrazów, zaginęły instrumenty, meble i inne antyki o znaczeniu nie tylko historycznym.

– Nigdy w dziejach cywilizacji nie było takiej sytuacji, że grabież została zaplanowana metodycznie. Niemcy zrobili to w sposób wyrafinowany. W 1933 roku powstała Izba Kultury Rzeszy, która przygotowała całe instrumentarium pod przyszłą grabież – podkreśla Magdalena Ogórek.

Warto zaznaczyć, że zaginęły nie tylko obrazy wybitnych artystów. Mariusz Klarecki wymienia pozostałe łupy Niemców. – Trzeba również pamiętać o rzemiośle artystycznym. O meblach, zegarach, porcelanie, szkłach. Te rzeczy były przejmowane przez rodziny niemieckie. W żaden sposób nie jesteśmy w stanie odzyskać tych przedmiotów – przekonuje gość Trójki. 

Jak szczegółowo wyglądała grabież Niemców podczas II wojny światowej i co jeszcze zniknęło z polskiej kolekcji dzieł sztuki? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Legutko 
Goście: dr Magdalena Ogórek (historyk sztuki), dr Mariusz Klarecki (historyk sztuki)
Data emisji: 4.01.2018
Godzina emisji: 21.07

kw/mk