X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy fala migrantów zmierzających do Europy się zmniejsza?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 15:40
Liczba migrantów, którzy w 2017 roku dotarli do wybrzeży europejskich zmalała w porówaniu z 2016 rokiem o połowę – z 335 tys. do 150 tys. Najbardziej spadek widoczny jest w przypadku Włoch – po raz pierwszy od 2013 roku liczba migrantów nie osiągnęła 200 tys.
Audio
  • Czy fala migrantów się zmniejsza? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Malcolm Chapman/shutterstock.com/cc

Jak wyjaśnił korespondent Polskiego Radia w Rzymie Piotr Kowalczuk, ok. 95 proc. migrantów przybywa do Włoch z Libii. – Kiedy, bodaj w lipcu zeszłego roku, jednego dnia przypłynęło 13 tys. osób, włoski minister spraw wewnętrznych przystąpił do działania – powiedział gość radiowej Trójki. Co zrobił szef MSW?

Czytaj więcej:
imigranci uchodźcy 1200 shutt.jpg
Kryzys migracyjny

Dr Wojciech Szewko, specjalista ds. krajów arabskich, opowiedział z kolei o tym, jaki układ zawarto, by zmniejszyć falę migrantów, którzy wypływali z Turcji do Grecji. – Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan jest bardzo pragmatyczny. Tutaj nie było żadnych negocjacji – wskazał. Na co zgodziła się Unia Europejska?

Trzecim działaniem podjętym przez Europę w celu zatrzymaniu fali migrantów było przekazanie pieniędzy krajom zlokalizowanym w Afryce Subsaharyjskiej, takim jak Mali, Niger, Czad, by blokowały one swoje granice i zatrzymywały migrantów.

– Kolejny szlak wiedzie do Hiszpanii, czyli przez Afrykę Zachodnią. Tutaj Unia Europejska i państwa europejskie w ogóle nie mają pomysłu, co zrobić – zauważył dr Kamil Zajączkowski z Wydziału Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. – Dzisiaj Afryka Zachodnia staje się bardzo niebezpieczna z punktu widzenia bezpieczeństwa europejskiego – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji, w której znajdą Państwo odpowiedź na powyższe pytania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: dr Wojciech Szewko (specjalista ds. krajów arabskich), dr Kamil Zajączkowski (Wydział Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego), Piotr Kowalczuk (korespondent Polskiego Radia w Rzymie)
Data emisji: 11.01.2018
Godzina emisji: 21.10

kk/mk

Czytaj także

Jak wygląda Ameryka po roku prezydentury Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 23:00
Kilka lat temu zapewne nikt nie pomyślałby, że prezydentem USA zostanie ekstrawertyczny i kontrowersyjny miliarder. Tymczasem w 2016 roku Amerykanie zaskoczyli świat i uczynili Donalda Trumpa gospodarzem Białego Domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piłsudski i Masaryk - mężowie stanu Europy Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 10:48
Józef Piłsudski i Tomasz Masaryk - ci dwaj mężowie stanu przewodzili Polsce i Czechosłowacji w latach międzywojennych. Wokół nich wytworzył się kult.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudny czas w stosunkach polsko-ukraińskich

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 10:30
Polsko-ukraiński dialog historyczny napotykał w roku 2017 wiele trudnych, wręcz kryzysowych momentów. Jakie są prognozy dotyczące stosunków z naszym wschodnim sąsiadem? Czy możliwe jest dojście do porozumienia?
rozwiń zwiń