Czy fala migrantów zmierzających do Europy się zmniejsza?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 15:40
Liczba migrantów, którzy w 2017 roku dotarli do wybrzeży europejskich zmalała w porówaniu z 2016 rokiem o połowę – z 335 tys. do 150 tys. Najbardziej spadek widoczny jest w przypadku Włoch – po raz pierwszy od 2013 roku liczba migrantów nie osiągnęła 200 tys.
Audio
  • Czy fala migrantów się zmniejsza? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Malcolm Chapman/shutterstock.com/cc

Jak wyjaśnił korespondent Polskiego Radia w Rzymie Piotr Kowalczuk, ok. 95 proc. migrantów przybywa do Włoch z Libii. – Kiedy, bodaj w lipcu zeszłego roku, jednego dnia przypłynęło 13 tys. osób, włoski minister spraw wewnętrznych przystąpił do działania – powiedział gość radiowej Trójki. Co zrobił szef MSW?

Czytaj więcej:
imigranci uchodźcy 1200 shutt.jpg
Kryzys migracyjny

Dr Wojciech Szewko, specjalista ds. krajów arabskich, opowiedział z kolei o tym, jaki układ zawarto, by zmniejszyć falę migrantów, którzy wypływali z Turcji do Grecji. – Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan jest bardzo pragmatyczny. Tutaj nie było żadnych negocjacji – wskazał. Na co zgodziła się Unia Europejska?

Trzecim działaniem podjętym przez Europę w celu zatrzymaniu fali migrantów było przekazanie pieniędzy krajom zlokalizowanym w Afryce Subsaharyjskiej, takim jak Mali, Niger, Czad, by blokowały one swoje granice i zatrzymywały migrantów.

– Kolejny szlak wiedzie do Hiszpanii, czyli przez Afrykę Zachodnią. Tutaj Unia Europejska i państwa europejskie w ogóle nie mają pomysłu, co zrobić – zauważył dr Kamil Zajączkowski z Wydziału Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. – Dzisiaj Afryka Zachodnia staje się bardzo niebezpieczna z punktu widzenia bezpieczeństwa europejskiego – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji, w której znajdą Państwo odpowiedź na powyższe pytania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: dr Wojciech Szewko (specjalista ds. krajów arabskich), dr Kamil Zajączkowski (Wydział Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego), Piotr Kowalczuk (korespondent Polskiego Radia w Rzymie)
Data emisji: 11.01.2018
Godzina emisji: 21.10

kk/mk

Czytaj także

Jak wygląda Ameryka po roku prezydentury Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 23:00
Kilka lat temu zapewne nikt nie pomyślałby, że prezydentem USA zostanie ekstrawertyczny i kontrowersyjny miliarder. Tymczasem w 2016 roku Amerykanie zaskoczyli świat i uczynili Donalda Trumpa gospodarzem Białego Domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piłsudski i Masaryk - mężowie stanu Europy Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 10:48
Józef Piłsudski i Tomasz Masaryk - ci dwaj mężowie stanu przewodzili Polsce i Czechosłowacji w latach międzywojennych. Wokół nich wytworzył się kult.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudny czas w stosunkach polsko-ukraińskich

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 10:30
Polsko-ukraiński dialog historyczny napotykał w roku 2017 wiele trudnych, wręcz kryzysowych momentów. Jakie są prognozy dotyczące stosunków z naszym wschodnim sąsiadem? Czy możliwe jest dojście do porozumienia?
rozwiń zwiń