Co przyciąga ludzi do rekonstrukcji historycznych?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 23:15
Rekonstruktorzy odtwarzający sławne bitwy byli już na dworach starożytnych władców. Dziś jednak grupy rekonstrukcyjne to przykład całkowicie oddolnych inicjatyw pasjonatów historii.
Audio
  • Co przyciąga ludzi do rekonstrukcji historycznych? (Klub Trójki)
Uczestnicy imprezy rekonstrukcyjnej w Szczecinie w 2013 roku.
Uczestnicy imprezy rekonstrukcyjnej w Szczecinie w 2013 roku.Foto: Kamila Koziol/Shutterstock.com

W Polsce można mówić o prawdziwym społecznym fenomenie rekonstruktorów. Kim są ludzie, którzy cały wolny czas poświęcają, by kompletować części ubioru i wyposażenia wojsk z dawnych epok (ale także pogłębiać wiedzę historyczną)? Dlaczego to robią, jakie są ich motywacje? 

– Są tacy, którzy po prostu chcą realizować swoje hobby i nie zastanawiają się nad realiami historycznymi. Nie starają się ich pogłębiać. Z drugiej strony można poznać osoby, które swoją wiedzą potrafią zaskoczyć niejednego historyka – mówi Wojciech Borkowski, członek Stowarzyszenia Arterii Dawnej "Arsenał".

W ostatnich latach rekonstruktorzy bardzo często pojawiają się w filmach historycznych. Reżyserzy cenią sobie współpracę z takimi grupami, bowiem ich członkowie doskonale wiedzą, jak mają się zachowywać podczas walk, a pole bitwy nie jest dla nich wielką tajemnicą. – Spełnia się sen sprzed kilkudziesięciu lat – ocenia Grzegorz Gajewski, reżyser, który sam jest członkiem jednej z grup kawalerzystów. 

Czy rekonstruktorzy zawsze walczą po stronie Polski? Jak wygląda bitwa od tzw. kuchni? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Legutko
Goście: Wojciech Borkowski (członek Stowarzyszenia Arterii Dawnej "Arsenał"), Grzegorz Gajewski (reżyser i dokumentalista)
Data emisji: 18.01.2018
Godzina emisji: 21.08

kw/mk


Czytaj także

Fenomen Bractwa św. Łukasza

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 23:00
Bractwo św. Łukasza – najbardziej znana polska grupa malarska okresu międzywojennego – nasz odpowiednik brytyjskiego Bractwa Prerafaelitów. Czy obrazy ich autorstwa, które znajdują się w Stanach Zjednoczonych, wrócą do kraju? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzyk morskich ptaków cichnie, bo jest ich coraz mniej...

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 22:30
Książka Adama Nicolsona "Krzyk morskich ptaków. Ginący świat podniebnych wędrowców" zawiera opowieści na temat spotkań z fulmarami, albatrosami, maskonurami, burzykami, głuptakami, alkami, mewami, kormoranami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym się kierować, podejmując decyzje?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 10:36
– Czujemy się coraz bardziej zagrożeni. Zmiany na świecie są tak szybkie i nieprzewidywalne, że nie wiemy, jak odbiją się na naszym życiu – mówi o rosnącym postępie technologicznym dr Anna Syrek–Kosowska.
rozwiń zwiń