"Polacy nie lubią swojego kraju i innych Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 10:37
- Uderzyła mnie trwałość tego negatywnego autostereotypu, który przetrwał wszystkie wojny, katastrofy, zmiany ustrojów, wymiany elit - powiedział w radiowej Trójce autor książki "No dno po prostu jest Polska" Adam Leszczyński.
Audio
  • Dlaczego Polacy nie lubią swojego kraju i innych Polaków? (Klub Trójki)
Okładka książki Adama Leszczyńskiego No dno po prostu jest Polska. Dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią swojego kraju i innych Polaków
Okładka książki Adama Leszczyńskiego "No dno po prostu jest Polska. Dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią swojego kraju i innych Polaków"Foto: mat. promocyjne/W.A.B.

W książce "No dno po prostu jest Polska. Dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią swojego kraju i innych Polaków" Adam Leszczyński pokazuje polski negatywny autostereotyp w czystej postaci. - To jest książka o uogólnionym wyobrażeniu całej polskiej zbiorowości. O ogólnej opinii, jaką mamy na własny temat - wyjaśnił w audycji "Klub Trójki" autor.

Rozmówca Dariusza Bugalskiego wskazał, że tom powstał na podstawie pamiętników, listów, publicystyki, poezji, literatury z XIX i XX wieku. Okazuje się, że lista negatywnych cech przypisywanych Polakom przez nich samych jest bardzo długa - od kłótliwości i zawiści po niedbalstwo i niechęć do mycia.

- Ten autostereotyp ukształtował się wraz z zaborami. Takim momentem formacyjnym był XIX wiek. Od tego czasu zmienił się relatywnie niewiele - podkreślił Leszczyński. - Mam dwie hipotezy dotyczące źródeł tego autostereotypu. Pierwsza mówi, że jest to rezultat traumy historycznej (...) Druga jest związana z polskim zacofaniem - wytłumaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której przywołaliśmy fragmenty wypowiedzi, utworów dotyczących Polski i Polaków. Mówiliśmy o tym, jakie zdanie o ojczyźnie i rodakach miał m.in. Bolesław Prus czy Józef Piłsudski. Czy są pomysły na to, by ten autostereotyp zmienić? Czy Polacy mogą o sobie myśleć lepiej?

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: Adam Leszczyński (autor książki "No dno po prostu jest Polska. Dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią swojego kraju i innych Polaków", historyk, publicysta, Polska Akademia Nauk)
Data emisji: 22.01.2018
Godzina emisji: 21.08

kk/ml

Czytaj także

"Współdziałanie wcale nie jest ideą utopijną"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 10:17
– Musimy sobie zdać sprawę z jednej podstawowej rzeczy: człowiek jest istotą społeczną – powiedział w radiowej Trójce prof. Korab-Karpowicz.
rozwiń zwiń