X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Polacy nie lubią swojego kraju i innych Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 10:37
- Uderzyła mnie trwałość tego negatywnego autostereotypu, który przetrwał wszystkie wojny, katastrofy, zmiany ustrojów, wymiany elit - powiedział w radiowej Trójce autor książki "No dno po prostu jest Polska" Adam Leszczyński.
Audio
  • Dlaczego Polacy nie lubią swojego kraju i innych Polaków? (Klub Trójki)
Okładka książki Adama Leszczyńskiego No dno po prostu jest Polska. Dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią swojego kraju i innych Polaków
Okładka książki Adama Leszczyńskiego "No dno po prostu jest Polska. Dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią swojego kraju i innych Polaków"Foto: mat. promocyjne/W.A.B.

W książce "No dno po prostu jest Polska. Dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią swojego kraju i innych Polaków" Adam Leszczyński pokazuje polski negatywny autostereotyp w czystej postaci. - To jest książka o uogólnionym wyobrażeniu całej polskiej zbiorowości. O ogólnej opinii, jaką mamy na własny temat - wyjaśnił w audycji "Klub Trójki" autor.

Rozmówca Dariusza Bugalskiego wskazał, że tom powstał na podstawie pamiętników, listów, publicystyki, poezji, literatury z XIX i XX wieku. Okazuje się, że lista negatywnych cech przypisywanych Polakom przez nich samych jest bardzo długa - od kłótliwości i zawiści po niedbalstwo i niechęć do mycia.

- Ten autostereotyp ukształtował się wraz z zaborami. Takim momentem formacyjnym był XIX wiek. Od tego czasu zmienił się relatywnie niewiele - podkreślił Leszczyński. - Mam dwie hipotezy dotyczące źródeł tego autostereotypu. Pierwsza mówi, że jest to rezultat traumy historycznej (...) Druga jest związana z polskim zacofaniem - wytłumaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której przywołaliśmy fragmenty wypowiedzi, utworów dotyczących Polski i Polaków. Mówiliśmy o tym, jakie zdanie o ojczyźnie i rodakach miał m.in. Bolesław Prus czy Józef Piłsudski. Czy są pomysły na to, by ten autostereotyp zmienić? Czy Polacy mogą o sobie myśleć lepiej?

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: Adam Leszczyński (autor książki "No dno po prostu jest Polska. Dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią swojego kraju i innych Polaków", historyk, publicysta, Polska Akademia Nauk)
Data emisji: 22.01.2018
Godzina emisji: 21.08

kk/ml

Czytaj także

"Współdziałanie wcale nie jest ideą utopijną"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 10:17
– Musimy sobie zdać sprawę z jednej podstawowej rzeczy: człowiek jest istotą społeczną – powiedział w radiowej Trójce prof. Korab-Karpowicz.
rozwiń zwiń