Borderline, czyli wyzwanie dla współczesnej psychiatrii

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 07:00
Tym razem w "Klubie Trójki" rozmawialiśmuy o borderline, czyli pogranicznym zaburzeniu osobowości. 
Audio
  • Czy Polacy mają problem z chorobą borderline? (Klub Trójki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: FGC/Shutterstock.com

Okładka książki Jerolda Kreismana i Hala Strausa "Nienawidzę cię! Nie odchodź!" Okładka książki Jerolda Kreismana i Hala Strausa "Nienawidzę cię! Nie odchodź!"

Jest ono w psychiatrii czymś w rodzaju "wirusa w medycynie ogólnej: nieprecyzyjnym terminem na określenie mglistej, lecz groźnej choroby, którą ciężko jest leczyć i trudno zdefiniować, lekarz zaś nie jest w stanie adekwatnie wyjaśnić pacjentowi, na czym ona polega".

Tak piszą o borderline Jerold J. Kreisman i Hal Strauss – autorzy jednej z pierwszych książek o tym zaburzeniu, której nowe wydanie pojawiło się właśnie u nas. Według amerykańskich statystyk, na borderline cierpi 18 milionów Amerykanów. Ilu Polaków? Nie wiemy. W każdym razie to jedno z najczęściej występujących zaburzeń osobowości.

To zjawisko jest stosunkowo nieznane. Zaburzenia lękowe? Depresja? Mniej więcej potrafimy zweryfikować objawy tych chorób. A borderline? Pomyślmy o Marilyn Monroe, księżnej Dianie, bohaterze "Taksówkarza" Travisie Bickle, o Carmen… "Nienawidzę cię! Nie odchodź!" – to wymowny tytuł książki Kreismana i Straussa.

– Z punktu widzenia terapeutycznego, zrozumienie tych pacjentów jest bardzo trudne. Ich stany charakteryzują się wysokim napięciem. Poczucie pustki czy unicestwienia. Jest im bardzo trudno i z nimi również – tłumaczy Agnieszka Brejwo. 

Jak zweryfikować, czy dana osoba cierpi na borderline? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Agnieszka Brejwo (psychoterapeutka), prof. Andrzej Kokoszka (psychiatra)
Data emisji: 12.02.2018
Godzina emisji: 21.09

kw/mk

Czytaj także

Czy fala migrantów zmierzających do Europy się zmniejsza?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 15:40
Liczba migrantów, którzy w 2017 roku dotarli do wybrzeży europejskich zmalała w porówaniu z 2016 rokiem o połowę – z 335 tys. do 150 tys. Najbardziej spadek widoczny jest w przypadku Włoch – po raz pierwszy od 2013 roku liczba migrantów nie osiągnęła 200 tys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzyk morskich ptaków cichnie, bo jest ich coraz mniej...

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 22:30
Książka Adama Nicolsona "Krzyk morskich ptaków. Ginący świat podniebnych wędrowców" zawiera opowieści na temat spotkań z fulmarami, albatrosami, maskonurami, burzykami, głuptakami, alkami, mewami, kormoranami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci są przeciążone liczbą obowiązków?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 10:32
Szkoła, prace domowe, zajęcia dodatkowe... Do tego duże oczekiwania rodziców. Nie ma w tym wszystkim czasu na odpoczynek, zabawę, bycie dzieckiem.
rozwiń zwiń