X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Borderline, czyli wyzwanie dla współczesnej psychiatrii

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 07:00
Tym razem w "Klubie Trójki" rozmawialiśmuy o borderline, czyli pogranicznym zaburzeniu osobowości. 
Audio
  • Czy Polacy mają problem z chorobą borderline? (Klub Trójki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: FGC/Shutterstock.com

Okładka książki Jerolda Kreismana i Hala Strausa "Nienawidzę cię! Nie odchodź!" Okładka książki Jerolda Kreismana i Hala Strausa "Nienawidzę cię! Nie odchodź!"

Jest ono w psychiatrii czymś w rodzaju "wirusa w medycynie ogólnej: nieprecyzyjnym terminem na określenie mglistej, lecz groźnej choroby, którą ciężko jest leczyć i trudno zdefiniować, lekarz zaś nie jest w stanie adekwatnie wyjaśnić pacjentowi, na czym ona polega".

Tak piszą o borderline Jerold J. Kreisman i Hal Strauss – autorzy jednej z pierwszych książek o tym zaburzeniu, której nowe wydanie pojawiło się właśnie u nas. Według amerykańskich statystyk, na borderline cierpi 18 milionów Amerykanów. Ilu Polaków? Nie wiemy. W każdym razie to jedno z najczęściej występujących zaburzeń osobowości.

To zjawisko jest stosunkowo nieznane. Zaburzenia lękowe? Depresja? Mniej więcej potrafimy zweryfikować objawy tych chorób. A borderline? Pomyślmy o Marilyn Monroe, księżnej Dianie, bohaterze "Taksówkarza" Travisie Bickle, o Carmen… "Nienawidzę cię! Nie odchodź!" – to wymowny tytuł książki Kreismana i Straussa.

– Z punktu widzenia terapeutycznego, zrozumienie tych pacjentów jest bardzo trudne. Ich stany charakteryzują się wysokim napięciem. Poczucie pustki czy unicestwienia. Jest im bardzo trudno i z nimi również – tłumaczy Agnieszka Brejwo. 

Jak zweryfikować, czy dana osoba cierpi na borderline? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Agnieszka Brejwo (psychoterapeutka), prof. Andrzej Kokoszka (psychiatra)
Data emisji: 12.02.2018
Godzina emisji: 21.09

kw/mk

Czytaj także

Czy fala migrantów zmierzających do Europy się zmniejsza?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 15:40
Liczba migrantów, którzy w 2017 roku dotarli do wybrzeży europejskich zmalała w porówaniu z 2016 rokiem o połowę – z 335 tys. do 150 tys. Najbardziej spadek widoczny jest w przypadku Włoch – po raz pierwszy od 2013 roku liczba migrantów nie osiągnęła 200 tys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzyk morskich ptaków cichnie, bo jest ich coraz mniej...

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 22:30
Książka Adama Nicolsona "Krzyk morskich ptaków. Ginący świat podniebnych wędrowców" zawiera opowieści na temat spotkań z fulmarami, albatrosami, maskonurami, burzykami, głuptakami, alkami, mewami, kormoranami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci są przeciążone liczbą obowiązków?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 10:32
Szkoła, prace domowe, zajęcia dodatkowe... Do tego duże oczekiwania rodziców. Nie ma w tym wszystkim czasu na odpoczynek, zabawę, bycie dzieckiem.
rozwiń zwiń