X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Słodki truciciel, czyli jak na nasze zdrowie wpływa cukier?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 22:00
Na okładce jest trupia czaszka usypana z ziarenek cukru. Dziennikarze "Gazety Wyborczej" Dariusz Kortko i Judyta Watoła napisali jego monografię pod złośliwym tytułem "Słodziutki".
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Simon Kadula/Shutterstock.com

Opatrzyli ją mottem (zapożyczonym od Johna Yudkina, fizjologa, jednego z pionierów badań nad szkodliwością cukru): "Gdyby tylko niewielki ułamek tego, co już wiadomo na temat skutków działania cukru został ujawniony w odniesieniu do jakiegokolwiek innego materiału używanego jako dodatek do żywności, materiał ten zostałby natychmiast zakazany".


Okładka książki książki "Słodziutki. Biografia cukru" Dariusza Kortko i Judyty Watoły Okładka książki książki "Słodziutki. Biografia cukru" Dariusza Kortko i Judyty Watoły

Autorzy książki "Słodziutki. Biografia cukru" są co do sprawy cukru zgodni. – W słowach Yudkina jest bardzo dużo prawdy, bo tak trudno jest nam rozstać się z cukrem. Jest nam bardzo potrzebny i bez niego umarlibyśmy. Problem w tym ile go potrzebujemy – mówi Dariusz Kortko. – Chodzi o to, że potrzebujemy go bardzo niewiele, w końcu były czasy, gdy ludzie nie jedli cukru i żyli. Węglowodany, które spożywamy codziennie w żywności, całkowicie zaspokajają nasze zapotrzebowanie – dodaje Judyta Watoła.

– Myślę, że warto zacząć od pewnego usystematyzowania: co rozumiemy przez słowo "cukier". Państwo w swojej książce piszą o cukrze dodanym, który faktycznie jest szkodliwy. Natomiast, zgadzam się, że glukoza niezbędna dla naszego ciała występuje obficie w produktach spożywczych, jak kasze, warzywa, owoce. Białe kryształki, którymi, na przykład słodzimy herbatę, są całkowicie zbędne w naszej diecie – stwierdza Małgorzata Sobczyk z Fundacji Szczęśliwi Bez Cukru.

Czy da się zmienić przyzwyczajenia żywieniowe tak, by wyeliminować całkowicie cukier dodany z naszej diety? Jakie konsekwencje dla zdrowia niesie spożywanie go w dużych ilościach? Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Małgorzata Sobczyk (wiceprezes Fundacji Szczęśliwi Bez Cukru, specjalistka żywienia człowieka), Judyta Watoła i Dariusz Kortko (autorzy książki "Słodziutki. Biografia cukru")
Data emisji: 13.02.2018
Godzina emisji: 21.09

ml

Czytaj także

Czy badam się regularnie?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 15:35
Na całym świecie rośnie zachorowalność na nowotwory, również u nas. W Polsce rak zabija 100 tysięcy osób rocznie, zdecydowana większość to ofiary nowotworów złośliwych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borderline, czyli wyzwanie dla współczesnej psychiatrii

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 07:00
Tym razem w "Klubie Trójki" rozmawialiśmuy o borderline, czyli pogranicznym zaburzeniu osobowości. 
rozwiń zwiń