X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Irena Lasota – studentka przeciwko władzy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 10:00
Irena Lasota jako 22-letnia studentka filozofii Uniwersytetu Warszawskiego była czynną uczestniczką wydarzeń i jedną z najważniejszych postaci Marca '68.
Audio
Warszawa, 08.03.2018. Na zdjęciu z 27 lutego publicystka, działaczka polityczna, dyrektor Instytutu rzecz Demokracji Europie Wschodniej (IDEE) w Waszyngtonie Irena Lasota podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, w Warszawie. (obmkru
Warszawa, 08.03.2018. Na zdjęciu z 27 lutego publicystka, działaczka polityczna, dyrektor Instytutu rzecz Demokracji Europie Wschodniej (IDEE) w Waszyngtonie Irena Lasota podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, w Warszawie. (obm/kruFoto: Marcin Obara/PAP

Jej nazwisko jest jednym z tych, które wymienił Władysław Gomułka, I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, podczas słynnego przemówienia z 19 marca 1968 roku na spotkaniu z aktywem robotniczym.

– Gdy poszłam na studia, wciąż czuć było na Uniwersytecie atmosferę roku 1956. W 1965 roku razem z kolegami i koleżankami z wydziału założyliśmy coś, co nazwaliśmy "kółkiem samokształceniowym". Byli w nim, między innymi Józef Dajczgewand i Teresa Bogucka. Rozmawialiśmy o sprawach bytowych studentów. Chciało nam się kontestować.  – wspomina Irena Lasota.

Wydarzeniom marcowym przyglądali się również ludzie poza granicami Polski. Jedną z tych osób była studiująca na Uniwersytecie Karola w Pradze Petruška Šustrová – Stalinizm w Czechosłowacji kończył się powoli. Gdy przyszły w końcu lata 60. zaczął się okres największej wolności. Pojawiła się nowa fala filmu czeskiego, kultura miała więcej swobody. Gdy wybuchły protesty w Polsce u nas nie było przeciwko czemu protestować. Alexander Dubček chciał socjalizmu z ludzką twarzą, ale wkrótce okazało się, że gdy tej wolności jest za dużo, to pojawiają się sowieckie czołgi… – wspomina czeska publicystka.

Zapraszamy do słuchania dołączonej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Irena Lasota (polska filozof, publicystka, wydawca, działacz społeczny i polityczny), Petruška Šustrová (czechosłowacka dysydentka, czeska tłumaczka i publicystka)
Data emisji: 7.03.2018
Godzina emisji: 21.08

ml

Czytaj także

Jak artyści pracują na emerytury?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 22:00
Większość twórców ma niestałe dochody, a tylko stałe zatrudnienie gwarantuje minimalną pomoc socjalną ze strony państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Należy pamiętać o "matkach niepodległości"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 22:00
"Prawo wybierania ma każdy obywatel Polski bez różnicy płci..." – możemy przeczytać w "Dzienniku Praw Państwa Polskiego" z 28 listopada 1918 roku.
rozwiń zwiń