Papież Franciszek. 5 lat pontyfikatu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 07:15
Franciszek rozpoczął swe urzędowanie w Kościele 13 marca 2013 roku. Wielu watykanistów uważa jego pontyfikat za przełomowy w dziejach papiestwa w ciągu ostatnich kilkuset lat.
Audio
  • Najbardziej rewolucyjny pontyfikat od kilkuset lat (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/neneo

popiełuszko1.jpg
Ewangelia w życiu i przesłaniu ks. Jerzego Popiełuszki 

– Istotą tego pontyfikatu, tego przesłania i tej różnicy w porównaniu z wcześniejszymi latami jest jedna wielka niepewność. Gdybyśmy popatrzyli na różne aspekty doktryny Kościoła, np. moralne czy dogmatyczne, i staralibyśmy się zobaczyć, czy któryś z tych elementów obowiązuje, tak jak obowiązywał zawsze, to mam wrażenie, że każda rzecz podlega zakwestionowaniu. Nie wiemy, czy coś obowiązuje, czy nie. Jest to stan ogólnej niepewności, zarówno co do kościelnej nauki, jak i przekazywania nauki objawienia – mówi Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy".

– Wielu dziennikarzy, analityków mówi, że papież Franciszek nie jest reformatorem, ale rewolucjonistą, który przeprowadza głęboką rewolucję w Kościele katolickim. Można wyznaczyć obszary, na których się to dzieje. Przykładem może być rozumienie prawd wiary i moralności – dodaje ks. Andrzej Kobyliński, filozof i wykładowca UKSW.

Jak szczegółowo wyglądało te pięć lat pontyfikatu? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: Paweł Lisicki (redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy"), ks. Andrzej Kobyliński (teolog, filozof, wykładowca UKSW)
Data emisji: 13.03.2018
Godzina emisji: 21.08

kw/mk

Czytaj także

Irena Lasota – studentka przeciwko władzy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 10:00
Irena Lasota jako 22-letnia studentka filozofii Uniwersytetu Warszawskiego była czynną uczestniczką wydarzeń i jedną z najważniejszych postaci Marca '68.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pięćdziesiąt lat od wydarzeń z Marca '68

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 22:00
Pół wieku to dobra perspektywa, by na marzec 1968 spojrzeć z historycznym dystansem, choć nie jest to łatwe. Bo wciąż zastanawiamy się: ile w tamtych wydarzeniach było politycznej prowokacji, ile spontanicznego buntu przeciw komunistycznej dyktaturze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oto czasy nadchodzą nowe", czyli świat w 1968 roku

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 09:00
Rok 1968 był niewątpliwie ważny, być może przełomowy dla naszej historii, bo oto "dawny ład stanął na głowie".
rozwiń zwiń