X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy powinniśmy się martwić o polskie ptaki?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 22:00
Wiosna. Ptaki. Na "Czerwonej liście ptaków Europy" Komisji Europejskiej oraz BirdLife International jest 15 gatunków ptaków regularnie lęgowych w Polsce.
Audio
  • Czy powinniśmy się niepokoić o ptaki? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: photomaster/Shutterstock.com

To między innymi orlik grubodzioby, rycyk, głowienka, ostrygojad… Ale także czajki i turkawki, niedawno pospolite. A wróble? A jaskółki? A bociany? Ich też jest mniej. Co z nimi? Czy i o nie mamy się niepokoić?

– Są gatunki takie jak wrony, które mają się w Polsce bardzo dobrze. Okazuje się, że nauczyły się żyć z nami, widzą w nas źródło pożywienia i dzięki temu żyje im się świetnie – mówi ornitolog Marcin Siuchno.

– Ogólnie jednak, jeśli chodzi o ptaki, to sytuacja nie jest najlepsza. Nawet jeśli ogólna ich liczba nie spada na łeb, na szyję, to w większości gatunków, niestety, notujemy poważne spadki w populacji. Jeżeli więc możemy coś zrobić dla ptaków w naszej okolicy, powinniśmy zacząć myśleć o naszym środowisku, sąsiedztwie i mieście nie jako o miejscu, w którym żyją ludzie, ale takim, gdzie żyją także inne stworzenia – tłumaczy Piotr Kamont ze Stowarzyszenia Ptaki Polskie.

Czy jakiś gatunek ptaka w Polsce jest zagrożony wyginięciem? Jakie niebezpieczeństwa czyhają na znane z naszych pól i lasów ptaki wędrowne? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Piotr Kamont (ornitolog, Stowarzyszenie Ptaki Polskie), Marcin Siuchno (ornitolog, Jestem na pTAK)
Data emisji: 16.04.2018
Godzina emisji: 21.06

ml/mk

Czytaj także

Jakie są przejawy ptasiej inteligencji?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 12:53
– Mówi się, że inteligencja wrony sięga inteligencji siedmiolatka – stwierdził doktor Kruszewicz w porannej audycji "Zapraszamy do Trójki". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dużym ssakom nie przeszkadza towarzystwo ptaków?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 07:00
– Słonie się do tego szybko przyzwyczajają – mówi dr Andrzej Kruszewicz.
rozwiń zwiń