Dyskusje i awantury wokół kolekcji Czartoryskich

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 22:00
Ta kolekcja powstawała z myślą o narodzie. Suwerennego państwa polskiego już nie było, gdy księżna Izabela z Flemmingów Czartoryska zdecydowała się na jej utworzenie, mówiąc: "Ojczyzno, nie mogłam ciebie bronić, niechaj cię przynajmniej uwiecznię".
Audio
  • Zbiory, które tworzą polską historię (Klub Trójki)
Kraków, 17.12.2016. Obraz Dama z Gronostajem Leonarda da Vinci ze zbiorów Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie eksponowana na Wawelu na czas remontu muzeum Czartoryskich
Kraków, 17.12.2016. Obraz "Dama z Gronostajem Leonarda da Vinci ze zbiorów Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie eksponowana na Wawelu na czas remontu muzeum CzartoryskichFoto: PAP/Stanisław Rozpędzik

SZTUKA_1200.jpg
Jak się wzbogacić na sztuce?

Ponad rok po tym, gdy państwo polskie zdecydowało się kolekcję odkupić, wybuchła wielka polityczna awantura z prokuraturą i CBA w tle. By przekonać się, czy ta największa i najważniejsza w dziejach polskiego muzealnictwa transakcja miała sens, warto odłożyć emocje na bok i porozmawiać o faktach.

– Mówimy o kolekcji, która ma nieprawdopodobną wartość dla polskiego narodu. Ja nie wiem, czy dzisiejsza młodzież pochylona nad smartofnami będzie się tym bardzo interesować. Jednak są osoby, które cenią sobie historię Polski i jest dla nich ona bardzo ważna. Gdyby otworzyć to planowane muzeum, a zapewne wkrótce tak się stanie, to będzie to muzeum właśnie historii Polski. To są fantastyczne zbiory malarstwa – mówi Zofia Gołubiew, historyczka sztuki. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Legutko
Goście: Zofia Gołubiew (historyk sztuki)
Data emisji: 25.04.2018
Godzina emisji: 21.07

kw/ml

Czytaj także

Wolne Miasto Gdańsk i walka dzieł sztuki z polityką

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 22:20
– Polska z Gdańskiem zawsze miała problem – mówi w "Klubie Trójki" Jacek Friedrich, autor książki "Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozofia szkolenia w tenisie stołowym

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 13:00
Jerzy Grycan to wybitny trener tenisa stołowego. Opiekował się i reprezentacjami narodowymi, i dziećmi. Stworzył metodę pracy, która przeczy utartym przekonaniom, że zawodnik to "materiał ludzki", który należy odpowiednio "obrobić".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozofia szkolenia w tenisie stołowym

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 10:34
– W "jaskiniowym" podejściu do sportu chodzi o wynik. A może być on czymś więcej. Może być narzędziem do rozwoju fizycznego, ale też do innych aspektów rozwoju – powiedział w radiowej Trójce Jerzy Grycan.
rozwiń zwiń