Jaka będzie nasza jesień życia?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 22:00
"When I'm 64" ("Gdy będę miał 64 lata") to piosenka Beatlesów nagrana przez nich wtedy, gdy mieli ich po dwadzieścia parę. Kompletna abstrakcja… No, dobrze… To jak to będzie?
Audio
  • Inicjatywy społeczne skoncentrowane na pomaganiu osobom starszym (Klub Trójki)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) Foto: Ruslan Guzov /Shutterstock

Może tak: "Ja będę w domu naprawiał prąd albo nawet gaz. Ty tymczasem przy kominku będziesz szyć, z wdziękiem gryząc oporną nić. Ogródek skopać, wyplenić chwast – oko aż się skrzy…". Zaś "w lecie wynajmiemy domek gdzieś nad morzem albo nawet łódź, jeśli nas będzie na to stać.  Dokoła wnuczków krąg: Jadzia, Zdziś i Staś…." (przekład Stanisława Barańczaka).

Starzenie się to nie abstrakcja i rzadko idylla. Wyobraźmy sobie Polskę za 20 lat: co czwarty z nas będzie w wieku emerytalnym. Jak będzie wyglądało nasze życie. Bo starzenie się dotyczy nas wszystkich. I to nie tylko dlatego, że my będziemy starsi. Już dziś opieki wymaga około 1,3 mln Polaków w podeszłym wieku. Ich bliscy pomagając im pracują – przeliczmy to – na 250 tysiącach etatów.

Instytucjonalny system nie wystarcza. Potrzebne są nowe pomysły i rozwiązania. Ich znalezieniu i przetestowaniu służy przedsięwzięcie Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę"  Generator Innowacji. Sieci Wsparcia.

– Obecnie codziennie w Polsce na 250 tysiącach etatów pracują opiekunowie osób starszych, które nie są już do końca samodzielne. Problem starości wydaje się nam odległy, ale wystarczy rozejrzeć się po swojej rodzinie, sąsiedztwie, żeby przekonać się, że starość ma wiele twarzy. Jedną jest ta szczęśliwa, spokojna. Z drugiej jednak strony, co trzecia osoba po 65. roku życia potrzebuje codziennego wsparcia – mówi Marta Białek, prezes Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Marta Białek (prezes Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę"), Milena Bajer (Wawerskie Centrum Kultury), Łukasz Kasperczyk (Stowarzyszenia Otwórz)
Data emisji: 12.06.2018
Godzina emisji: 21.10

ml/mk

Czytaj także

Śpiewanie "Sto lat" wkrótce będzie nietaktem?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 13:23
Szansa, by dziecko urodzone w którymś z krajów wysoko rozwiniętych w 1914 roku dożyło setki, wynosiła jeden procent. Dziś? Pięćdziesiąt!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy czeka nas gerontokracja?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 22:00
Wielkimi krokami zbliża się moment, gdy emeryci staną się największą grupą wyborców w Polsce. Czy w związku z tym grozi nam gerontokracja?
rozwiń zwiń