X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Na co chorowały dinozaury?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 13:30
Polscy naukowcy zbadali kości dinozaurów i odkryli, że starożytne gady chorowały na gruźlicę.
Audio
  • Ile można się dowiedzieć o zwierzęciu po jego skamieniałych kościach? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rattana/Shutterstock.com

Fascynacja dinozaurami jest tak powszechna, że właściwie nie trzeba popularyzować dziedziny nauki zajmującej się tymi zwierzętami. Wielkie gady przeniknęły do kultury, pojawiają się w filmach, telewizji i niezliczonych publikacjach, a praca paleontologów nieustannie wzbudza ciekawość.

– Jak poskładać całego dinozaura, mając jedynie kilka fragmentów czaszki i kilkanaście innych kości? Z tym w paleontologii bywa różnie. W przypadku naszego odkrycia, które nazwaliśmy Smokiem Wawelskim, było dosyć łatwo. Po pierwsze, od razu znaleźliśmy bardzo dużo szczątków i mogliśmy rozpoznać, która z kości jest która. Czasami jest jednak tak, że znajdujemy dużą kość, przeglądamy całą dostępną literaturę i nie mamy pojęcia, co to jest. Tak było w przypadku znaleziska z okolic Tarnowskich Gór – mówi dr hab. Tomasz Sulej z Muzeum Ewolucji PAN.

Jak udało sę ustalić na co chorowały dinozaury? Ile można wyczytać ze skamieniałych kości? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek 
Gość: dr hab. Tomasz Sulej (Muzeum Ewolucji PAN), Dawid Surmik (doktorant Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)
Data emisji: 26.06.2018
Godzina emisji: 21.09

ml/mk

Czytaj także

Czy czeka nas przyszłość bez antybiotyków?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 07:28
Dzięki dobrym bakteriom możemy funkcjonować. Te złe zwalczamy np. antybiotykami. Ostatnie badania niestety potwierdzają, że jednak te bakterie, które szkodzą, wymknęły się spod kontroli…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak można komunikować się w kosmosie?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 12:00
– Aby mogła się rozchodzić fala elekromagnetyczna, na przykład radiowa, ośrodka, czyli materii, w której się ona porusza, nie potrzeba – tłumaczy dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń