Czy Johann Joachim Winckelmann był naukowym celebrytą epoki oświecenia?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 22:00
250 lat temu zginął tragicznie Johann Joachim Winckelmann (1717-1758) – historyk sztuki, badacz antyku, inicjator reformy muzealnictwa i twórca podstaw nowoczesnej archeologii.
Audio
  • Czy Winckelmann był pierwszym naukowym celebrytą nowożytnej Europy? (Klub Trójki)
Akropol, Ateny. Grecja
Akropol, Ateny. GrecjaFoto: Walkerssk/Pixabay

Ten syn ubogiego szewca z miasta Stendal we wschodnich Niemczech wybił się na pozycję naukowego celebryty epoki oświecenia, rozbudził w Europie modę na antyk i zaraził Niemcy zachwytem nad sztuką starożytnej Grecji.

Dzieła Winckelmanna wywarły tez ogromny wpływ na polski neoklasycyzm i skłoniły Stanisława Kostkę Potockiego do napisania "Winckemanna polskiego" – tłumaczenia czołowego dzieła niemieckiego badacza sztuki połączonego z uwagami polskiego badacza antyku na tematy dziejów sztuki Greków.

Skąd wzięła się siła renesansu antyku w XVIII-wiecznej Europie? Czy Winckelmann był pierwszym naukowym celebrytą nowożytnej Europy? Jaką tajemnicę skrywa jego śmierć?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzący: Piotr Semka
Goście: prof. Dorota Folga-Januszewska (Muzeum w Wilanowie), prof. Jakub Sito (Instytut Sztuki PAN), dr Ingo Pfeifer (Muzeum w Woerlitz w RFN)
Data emisji: 23.08.2018
Godzina emisji: 21.08

ml/mk

Czytaj także

Na co choruje nasza sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 22:55
Kapitalizm i neoliberalna polityka dla większości artystów stały się raptownym bytowym tąpnięciem. Tzw. wolny zawód skazał artystów na status prekariuszy, a brak etatu – na "wypadnięcie" poza jakąkolwiek socjalną opiekę państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak samorządy traktują kulturę?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 22:15
Na początku naszej transformacji ustrojowej niektórzy byli zdania, że kultura sama się utrzyma. Toteż w wolnorynkowej rywalizacji wielu zaczęło stosować popkulturowe zasady działania w odniesieniu do kultury.
rozwiń zwiń