X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Johann Joachim Winckelmann był naukowym celebrytą epoki oświecenia?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 22:00
250 lat temu zginął tragicznie Johann Joachim Winckelmann (1717-1758) – historyk sztuki, badacz antyku, inicjator reformy muzealnictwa i twórca podstaw nowoczesnej archeologii.
Audio
  • Czy Winckelmann był pierwszym naukowym celebrytą nowożytnej Europy? (Klub Trójki)
Akropol, Ateny. Grecja
Akropol, Ateny. GrecjaFoto: Walkerssk/Pixabay

Ten syn ubogiego szewca z miasta Stendal we wschodnich Niemczech wybił się na pozycję naukowego celebryty epoki oświecenia, rozbudził w Europie modę na antyk i zaraził Niemcy zachwytem nad sztuką starożytnej Grecji.

Dzieła Winckelmanna wywarły tez ogromny wpływ na polski neoklasycyzm i skłoniły Stanisława Kostkę Potockiego do napisania "Winckemanna polskiego" – tłumaczenia czołowego dzieła niemieckiego badacza sztuki połączonego z uwagami polskiego badacza antyku na tematy dziejów sztuki Greków.

Skąd wzięła się siła renesansu antyku w XVIII-wiecznej Europie? Czy Winckelmann był pierwszym naukowym celebrytą nowożytnej Europy? Jaką tajemnicę skrywa jego śmierć?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzący: Piotr Semka
Goście: prof. Dorota Folga-Januszewska (Muzeum w Wilanowie), prof. Jakub Sito (Instytut Sztuki PAN), dr Ingo Pfeifer (Muzeum w Woerlitz w RFN)
Data emisji: 23.08.2018
Godzina emisji: 21.08

ml/mk

Czytaj także

Na co choruje nasza sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 22:55
Kapitalizm i neoliberalna polityka dla większości artystów stały się raptownym bytowym tąpnięciem. Tzw. wolny zawód skazał artystów na status prekariuszy, a brak etatu – na "wypadnięcie" poza jakąkolwiek socjalną opiekę państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak samorządy traktują kulturę?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 22:15
Na początku naszej transformacji ustrojowej niektórzy byli zdania, że kultura sama się utrzyma. Toteż w wolnorynkowej rywalizacji wielu zaczęło stosować popkulturowe zasady działania w odniesieniu do kultury.
rozwiń zwiń